Justice ve Vietnamu

Dva „Američané“ dostali ve Vietnamu 14 let vězení za terorismus

Justice ve Vietnamu
Dva „Američané“ dostali ve Vietnamu 14 let vězení za terorismus

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dva Američané vietnamského původu byli ve středu ve Vietnamu shledáni vinnými z terorismu a odsouzeni každý ke 14 letům vězení. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud uvedl, že James Nguyen a Angel Phan naplánovali nejméně tři pumové útoky. Podle soudu se jednalo mimo jiné o pokus o atentát na největším vietnamském mezinárodním letišti v Ho Či Minově Městě, který loni v dubnu vyvolal paniku, a o úspěšný atentát na policejní stanici v červnu. Tam explodovala dvě malá výbušná zařízení, která zranila tři osoby.

Spolu s Američany bylo souzeno jejich deset kompliců, kteří dostali kratší vězeňské tresty. „Zbývajících deset obviněných dostalo ve stejném procesu tresty vězení mezi pěti a jedenácti roky,“ řekl agentuře Reuters telefonicky nejmenovaný představitel soudu v Ho Či Minově Městě. Všichni čelili obvinění z „pokusu o svržení vlády“.

Podle vietnamských státních médií Phan a Nguyen jednali jménem skupiny, která sídlí v USA a nazývá se Prozatímní vláda Vietnamu. Tu vedou Američané vietnamského původu, kteří nadále zachovávají věrnost již neexistujícímu státu Jižní Vietnam a přejí si odchod komunistické vlády. Hanoj tuto nepříliš známou organizaci v lednu zařadila na svůj seznam „teroristických skupin“.

Odsouzení Američané údajně rovněž nařizovali dalším členům skupiny rozdávat letáky s protistátními texty a účastnit se protivládních protestů. Chtěli se prý také zmocnit rozhlasových stanic, aby mohli šířit protivládní propagandu.

Vietnam provedl za posledních 30 let řadu hospodářských reforem a země se otevřela zahraničnímu obchodu i investicím, takže se stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Moc ale nadále drží v rukou pevně komunistická strana, která potlačuje svobodu projevu a pravidelně zasahuje proti disentu. Ti, kdo kritizují vládu na internetu či jinde, podle zahraničních agentur často končí ve vězení.

,

22. srpna 2018