Kiskovy firmy

Policie obvinila z daňového deliktu jednatele firmy slovenského prezidenta Kisky

Kiskovy firmy
Policie obvinila z daňového deliktu jednatele firmy slovenského prezidenta Kisky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Slovenská policie obvinila z daňového deliktu jednoho ze dvou jednatelů firmy KTAG, kterou vlastní prezident Andrej Kiska se svým bratrem. Napsal to v úterý list Denník N. Policie pouze uvedla, že obviněna byla jedna osoba. Kauza souvisí s pochybením KTAG při financování Kiskovy propagace před prezidentskými volbami v roce 2014.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Loni zase slovenská média uvedla, že Kiskova rodinná firmy před zahájením nové daňové kontroly podala opravná daňová přiznání a doplatila na daních zhruba 145.000 eur (3,7 milionu Kč).

Pochybení KTAG již v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura.

Policie podle Denníku N obvinila jednatele KTAG Eduarda Kučkovského. V době údajného daňového deliktu byl jednatelem firmy i současný slovenský prezident Kiska, kterého před případným stíháním chrání imunita. Nyní je jednatelem KTAG kromě Kučkovského i Kiskův bratr.

Pochybení firmy KTAG dříve využil ke kritice prezidenta bývalý slovenský premiér Robert Fico, kterého Kiska v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu v roce 2014 porazil. Fico opakovaně nazval Kisku daňovým podvodníkem.

Kiskův pětiletý mandát v prezidentském úřadu skončí v polovině června a o znovuzvolení se v březnových volbách nebude ucházet.

,