Vysoké ceny

Ceny potravin, benzinu a energií vystřelily nahoru. Může za to i vládní zvyšování platů

Vysoké ceny
Ceny potravin, benzinu a energií vystřelily nahoru. Může za to i vládní zvyšování platů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ceny potravin, elektřiny a pohonných hmot neustále letí nahoru. V minulém měsíci bylo zdražení tak velké, jako naposledy v roce 2012. Za dražší potravin může zejména suché a teplé počasí, které žene ceny surovin až o sto procent v porovnání s minulým rokem. Svůj díl na vyšších spotřebitelských cenách má i navyšování platů ve státním sektoru, které v loňském roce rostly.

Tuzemská ekonomika v březnu zaznamenala velký šok. Loňské slabá úroda způsobená suchem vyhnala ceny zemědělských výrobců o osm procent. Důvodem je, že čeští zemědělci mnohdy prodali své zásoby už v prvních dvou měsících letošního roku. V březnu proto došlo k velkému dovozu surovin například z Německa a Francie. Podobně jsou na tom i ceny obilí, která zdražuje pekárenské a cukrářské výrobky.

Růst spotřebních cen tak v březnu dosáhl tří procent, které jsou největším meziročním navýšením za posledních sedm let. „V době ekonomického růstu rostou mzdy a samozřejmě spotřeba, která vede k přirozenému růstu cen. Tři procenta je skutečně výraznou změnou a příčin může být více. Za růstem cen energií (které vstupují do cen dalších komodit) stojí také protiemisní politika Evropské unie, například rapidně narostla cena emisních povolenek. Primárně o cenovou stabilitu pečuje nezávislá ČNB svou monetární politikou. Ze strany státu je potřeba zvážit, jakým způsobem zákonné regulace a zdanění vedou k navýšení nákladů, a tím i cen pro konečného spotřebitele,“ řekl pro Echo24 člen hospodářského výboru Vojtěch Munzar (ODS).

Vyšší spotřebitelské ceny však narostly i přidáním stáním zaměstnancům v loňském roce. Ty navíc ovlivnily i mzdy v soukromém sektoru, které nadále porostou. „Mzdy napříč odvětvími rostly zejména v posledních dvou letech významně. Některé sektory reagovaly na změny na trhu později, a proto lze další navyšování očekávat i v průběhu roku 2019. Na druhou stranu, některé obory již pokračující růst mezd nepodporují, dokonce omezují, jejich současná výše se přiblížila maximu,“ uvedl dříve ředitel personálně-poradenské společnosti Hays pro ČR a Rumunsko Ladislav Kučera.

Že mzdy a platy tlačí na navyšování spotřebitelských cen potvrzuje i místopředseda hospodářského výboru Martin Jiránek (Piráti). „Je v tom jednoznačná logika. Když se zvedají platy, tak se i následně zvedají ceny. Ve chvíli, kdy transportní firma musí zvednou plat řidičovi, tak se to promítne do ceny transportu. Tím pádem se zvedne i cena jablka. Když budeme bohatnout, můžeme si kupovat levnější věci ze zahraničí. Naše vnitřní ceny ale pravděpodobné porostou,“ řekl pro Echo24 Martin Jiránek.

Rostly také ceny bydlení a služeb

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. Vyšší byla v roce 2012, a to 3,3 procenta, a v roce 2017, kdy činila 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

Nejnižší meziroční růst zaznamenaly spotřebitelské ceny loni v prvním čtvrtletí (o 1,9 procenta). V ostatních čtvrtletích byl růst cen rychlejší.

Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33 840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31 885 korun.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Dalším důvodem je zvyšování platů ve veřejné sféře. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.

 

17. dubna 2019