Zeman: Dotazy jsou stupidní a povrchní

Výprava do Číny: politici mámí odpověď právní cestou. Hrad našel kličku

Zeman: Dotazy jsou stupidní a povrchní
Výprava do Číny: politici mámí odpověď právní cestou. Hrad našel kličku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Okolo hradní výpravy do Číny kvůli problémům šéfa CEFC stále zůstávají otazníky. Několik politiků žádá bližší informace nebo zprávu ze služební cesty pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. stošestky). Taková zpráva ale v písemné podobně neexistuje. Podle Hradu byla „zpráva z pracovní cesty ústně sdělena prezidentu republiky, a tudíž ji nelze předat“.

Na žádost o zveřejnění zprávy ze služební cesty na základě tzv. stošestky už odpověděla Kancelář prezidenta republiky pražskému zastupiteli Ondřeji Mirovskému (SZ/Trojkoalice). Dotaz pomocí zákona ale vznesli i další politici.

„Předmětná pracovní cesta proběhla od 13. března 2018 do 16. března 2018. Po jejím skončení byla zpráva z pracovní cesty ústně sdělena prezidentu republiky, a tudíž ji nelze předat,“ odpověděla hradní kancelář Mirovskému.

Hradní výprava do Číny vyvolala v uplynulém týdnu silné reakce. Řada politiků se domáhá detailnějších informací. Ptají se kdo, proč, za kolik a s jakým výsledkem do Číny na Zemanovo pověření vlastně jel. V rozhovoru pro čtvrteční MF Dnes prezident Zeman pouze uvedl, že Kancelář prezidenta republiky hradila cestu kancléři Vratislavu Mynářovi. Například Mynářova letenka do Číny stála 93 tisíc korun a byla hrazena právě z prostředků kanceláře, informovala MF Dnes.

‚Nejde o zbytečnou provokaci prezidenta‘

Na čí náklady jel zjišťovat okolnosti zadržení šéfa firmy CEFC i Zemanův poradce Martin Nejedlý, prý prezident neví. Psali jsme o tom zde. Otazníky ale zůstávají i nad programem delegace v Číně, nad složením delegace a nad tím, jaký měla celá výprava efekt.

„Vím, že jsme to zcela určitě platili kancléři Mynářovi. A pokud jde o ty zbývající dva, nemám tušení,“ uvedl Zeman na dotaz MF Dnes, kdo cestu Číny platil. Dotazy týkající se placení jejich cesty označil za stupidní a povrchní. Podle Zemana jeli Mynář, Nejedlý a český zástupce firmy CEFC Jaroslav Tvrdík do Číny na jeho pokyn zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku, o čemž prý byli ujištěni.

„Nejde o zbytečnou provokaci pana prezidenta. Daňový poplatník by měl vědět, proč politik takto koná, jaké to nese náklady a jaký to má efekt,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. I on pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané stošestky, žádá odpovědi na důvod a program cesty, na složení i financování celé delegace. Stošestku podali i další politici. Plánují to například Piráti.

Kancléř Vratislav Mynář, Zemanův poradce Martin Nejedlý a zástupce firmy CEFC Jaroslav Tvrdík odjeli do Šanghaje minulý týden. Impulsem k cestě byly zprávy o zadržení šéfa CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Představitelé Šanghaje Mynářovi potvrdili, že Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Přesné důvody Zeman nezná, vyplývá to z čtvrtečního rozhovoru pro MF Dnes. Z výpravy navíc „vypadlo“ české ministerstvo zahraničí. „Žádný program ani součinnost s velvyslanectvím v Pekingu ministerstvo zahraničních věcí nezajišťovalo,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Irena Valentová.

Je zvláštní, aby si při takové sprše otázek na cestu do Číny Zeman nenechal zjistit, jak to s financováním bylo, podotýká poslankyně Věra Kovářová (STAN). Také ona podala pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím žádost o informace k cestě.

„Vzhledem k tomu, že se po tom ptá kdekdo, je zajímavé, že si pan prezident nenechal zjistit, jak to bylo s těmi dalšími,“ uvedla Věra Kovářová pro Echo24. „My se navíc musíme ptát na cíl té cesty. Jak sdělil pan kancléř, zjistili tam, že je zadržen poradce Jie Ťien-ming. To už v zásadě věděla celá ČR,“ dodala Kovářová s narážkou na to, že důvody poradcova zadržení se Zeman i přes výpravu stejně nedozvěděl.

Odpověď na žádost o informace z cestě pomocí tzv. stošestky už dostal pražský zastupitel Ondřej Mirovský (Strana zelených/Trojkoalice). Spokojen ale není, prý mu vyrazila dech. Už dříve upozornil, že kancléř Mynář a poradce Nejedlý jsou bez diplomatických funkcí. „Není tedy důvod, proč by se s nimi měl někdo v zahraničí bavit,“ uvedl Mirovský v reakci na to, že důvody zadržení svého poradce Zeman stále nezná. Prezident Zeman je pro Čínu nedůležitým partnerem, dodal Mirovský. „To, že nezjistili podrobnosti kolem údajně stíhaného čínského kolegy, je pouze potvrzením faktu, že Zeman pro Čínu není absolutně důležitým partnerem. Z tolik vychvalované spolupráce s rudými soudruhy nemá prospěch ČR, ale zřejmě jen úzká skupinka kolem prezidenta,“ dodal Ondřej Mirovský.