Španělé řeší skandál kolem falešných titulů politiků. Týká se i vládní strany
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve Španělsku se rozhořel skandál kolem falešných vysokoškolských titulů mezi politiky, týká se i zástupců vládnoucí Lidové strany (PP) premiéra Mariana Rajoye. Podle agentury AFP byla dnes donucena upustit od svého magisterského titulu premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová a jeho neoprávněné užívání vzápětí přiznal i mluvčí PP Pablo Casado.
Cifuentesová podle všeho nenapsala povinnou závěrečnou diplomovou práci. Nikde ji totiž v archivu madridské Univerzity krále Juana Carlose nelze dohledat. Podle webového listu Diario.es politička ani nechodila na hodiny výuky, natož na zkoušky, z nichž ale záhadně dostávala ve výkazu o studiu samé dobré známky. Cifuentesová z toho ale nevyvozuje další kroky, jako třeba demisi, k níž ji vyzývá opozice. Politička se zaštiťuje Rajoyovou neutuchající podporou.
Na stejné univerzitě si vedl „na výbornou“ i mluvčí Casado, kterému jako absolventovi studií práva a hlavně činnému regionálnímu poslanci byla odpuštěna docházka na přednášky a automaticky započteno 18 z 22 předmětů. Casado se chlubil také diplomem z amerického Harvardu, než média zjistila, že absolvoval jen čtyři dny přednášek od jednoho profesora této školy, který právě hostoval v Madridu.
Fiktivním vzděláním se chlubí i politici z jiných stran. Například poslanec Toni Cantó ze strany Ciudadanos, která podporuje menšinovou vládu PP, přiznal, že ve svém životopisu sice uvádí, že je pedagog, ale že se to vztahuje jen k tomu, že kdysi dával kurzy herectví. U poslance opoziční strany Podemos Juana Josého Merloa se zase ukázalo, že si neoprávněně vylepšil životopis titulem inženýr.
Politolog Pablo Simón v rozhovoru s novinami El País označil honbu za falešnými tituly za velmi problematickou. Řekl, že ve Španělsku vždy existovali ministři a vedoucí představitelé stran, „jejichž doktorské práce nikdy nebyly zveřejněny“. Konstatoval přitom posun v hodnotách společnosti – v minulosti se kupovaly tituly šlechtické.