Kim Čong-Un s Putinem

Kim Čong-un se chystá do Ruska. Bude tam jednat s Putinem

Kim Čong-Un s Putinem
Kim Čong-un se chystá do Ruska. Bude tam jednat s Putinem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vůdce KLDR Kim Čong-un ještě v dubnu přijede do Ruska, kde se setká s prezidentem Putinem. Bez dalších podrobností to oznámil Kreml. Podle médií bude místem summitu Vladivostok.

„Na pozvání Vladimira Putina navštíví předseda Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un v druhé polovině dubna Ruskou federaci,“ uvádí se v krátké zprávě zveřejněné na webových stránkách hlavy ruského státu.

Šéf kanceláře severokorejského vůdce Kim Čong-una navštívil ruské dálnovýchodní město Vladivostok, kde nejspíše dolaďoval detaily summitu nejvyššího představitele KLDR s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S odkazem na informace některých médií to uvedla agentura Interfax. Schůzka na nejvyšší úrovni se podle japonské agentury Kjódó uskuteční za týden. Kreml se k těmto informacím nevyjádřil.

Japonská televize Fuji TV již ve středu zveřejnila fotografii personálního vedoucího Kimovy kanceláře Kim Čchang-sona, jak si prohlíží prostory vladivostockého vlakového nádraží. Zdroj z ruských vládních kruhů Interfaxu nyní potvrdil, že se nejspíše jednalo o přípravu vrcholné schůzky. „Ano, Kim Čchang-son je ve Vladivostoku. Cíl jeho návštěvy se potvrzuje. Pravděpodobně přijel kvůli řešení otázek spojených s organizací schůzky,“ sdělil. Kim Čchang-son má v rámci severokorejské administrativy na starosti logistickou přípravu cest svého šéfa do zahraničí.

Podle japonské agentury Kjódó bude Rusko hostit setkání obou státníků 24. a 25. dubna. Kim Čchang-son v této věci navštívil Rusko už v březnu, uvádí agentura.

Místem schůzky bude zřejmě právě Vladivostok, kde se má Putin zastavit při své cestě na pekingský summit věnovaný čínskému projektu nové Hedvábné stezky a konaný ve dnech 26. a 27. dubna. Poradce hlavy ruského státu Jurij Ušakov uvedl, že přípravy na návštěvu severokorejského vůdce v Rusku jsou v „aktivní fázi“ a že se setkání může odehrát v jakémkoliv městě. Ruská média nicméně spekulují, že se uskuteční v kampusu Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij nedaleko Vladivostoku. Tamní studenti již podle tisku obdrželi zprávu o přeložení přednášek v předpokládané době vrcholné schůzky kvůli „návštěvě oficiálních delegací“.

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného severokorejským testem nové taktické naváděné zbraně. Únorová schůzka ve vietnamské Hanoji mezi Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

 

,