Důstojné sněmovní interpelace? Babiš urážel a neodpovídal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér v demisi Andrej Babiš se vyhýbá odpovědím na interpelace některých poslanců. Vyplývá to z čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny, na němž poslanci kladli dotazy členům vlády. Podle demokratických stran z opozice reagoval Babiš na dotazy zákonodárců přezíravě, urážlivě a vyhýbal se odpovědi. „Bylo to naprosto drzé jednání bez snahy vést diskuzi,“ řekla o interpelacích někdejší šéfka sněmovny a dnes poslankyně Miroslava Němcová (ODS).
Interpelace jsou právem a nástrojem poslanců ke kontrole vlády. Jejich forma může být písemná i ústní a podle zákona jsou členové vlády povinni odpovědět. Ze čtvrtečních interpelací ale vyplývá, že je premiér v demisi Babiš brát vážně nebude. S obsahem jeho odpovědí není spokojeno několik poslanců.
Odpovědi se nedočkala například první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ani šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Pan premiér v demisi mi neodpověděl. Útoky, zesměšňování oponentů, urážky, ty mu jdou dobře. Ale když má odpovědět na vcelku banální otázku, dělá, že nechápe, o čem je řeč,“ řekla deníku Echo24 Pekarová Adamová. Premiéra v demisi se ptala na střet zájmů.
Babiše interpeloval i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ptal se na premiérovu výzvu k rezignaci směrem k šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Bude se ale muset ptát znovu. „Premiér, ve vší úctě, má úžasnou vlastnost odpovídat na věci, na které jsem se ho neptal,“ reagoval na Babišovu odpověď ve sněmovně Bartoš. Dotazy mu nyní pošle písemně. „Pan předseda s věcností odpovědí pana premiéra spokojen nebyl. Otázky mu pošle ještě písemně a bude očekávat podrobnou odpověď,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.
Pan Andrej Babiš odpovídá na interpelace jednotlivých kolegů poslanců. Zatím si v klidu přečte, co mu jiní nachystali a na přímou otázku, přímo neodpoví. Vítej v politice "ANO" v roce 2018.
— František Elfmark (@ElfmarkF) 1. března 2018
Okamura: Pan premiér může odpovídat, co chce
O velmi kreativní výklad jednacího řádu se postaral šéf SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura, jenž se spolu s dalšími místopředsedy sněmovny střídal v řízení schůze. Interpelacemi Babiše zasypali spolu s dalšími pirátští poslanci. Když upozorňovali, že premiér v demisi neodpovídá k věci, Okamura se premiéra v demisi zastal.
Podle něj může premiér odpovídat v ústních interpelacích na cokoli chce, protože zákon to jasně nevymezuje. „Postupuji plně v souladu s jednacím řádem, protože zde je jasně uvedeno v bodě 5, že předseda vlády nebo jiný člen vlády odpoví na ústní interpelaci bezprostředně po jejím přednesení. O obsahu se nemluví, na rozdíl od faktické poznámky. Takže pan premiér si skutečně může odpovídat, na co chce. Jestli chce odpovídat i na něco jiného, je to plně v jeho gesci,“ řekl doslova Okamura. Zákon o jednacím řádu ale z logiky věci předpokládá, že interpelovaný člen vlády odpoví na dotaz, nikoliv na cokoli ho napadne.
Na Babišovo vyhýbání odpovědím upozornila i Pekarová Adamová (TOP 09). „Jak vidíme, tak tady se stejně můžeme ptát, na co chceme, a vy, na co chcete, odpovíte,“ uvedla Pekarová Adamová ve sněmovně. „To bylo přezíravé a až mítinkové vystoupení,“ okomentoval Babišovy odpovědi Pirátům poslanec Dominik Feri (TOP 09).
Podle poslankyně za ODS Miroslavy Němcové se interpelace oproti předchozím volebním obdobím změnily k horšímu. „Čtvrtek byl takový první seriózní interpelační den a zejména pokud jde o ústní interpelace. Coby dlouholetá poslankyně jsem pozorovala změnu. U předsedů vlád byla obvykle snaha vysvětlit tázajícímu svůj pohled. Nyní byla v každé odpovědi skrytá urážka nebo dehonestace tazatelů,“ řekla Němcová deníku Echo24.