NÁRŮST PIRÁTSTVÍ

Piráti z Karibiku jsou zpět, terorizují obchodní lodě i rybáře

NÁRŮST PIRÁTSTVÍ
Piráti z Karibiku jsou zpět, terorizují obchodní lodě i rybáře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V karibské oblasti se v minulém roce výrazně zvýšil počet případů pirátství a praktiky pirátů jsou stále brutálnější, informuje server Washington Post. Za zhoršením situace je zřejmě politická a ekonomická krize v regionu.

Podle pozorovatelů v oblasti se často pirátství děje s požehnáním a ve spolupráci se zkorumpovanými státními zaměstnanci, zejména ve vodách Venezuely, která se potýká s rozsáhlou politickou a ekonomickou krizí. „Je to kriminální chaos bez zábran všude kolem venezuelského pobřeží,“ řekl pro Washington Post Jeremy McDermott z neziskové organizace Insight Crime, která sleduje vývoj organizovaného zločinu v Latinské Americe a Karibiku.

Detailní informace o pirátství v této oblasti sice chybí, dvouletá studie organizace Oceans Beyond Piracy (Oceány bez pirátství) však zaznamenala v minulém roce 71 vážných incidentů včetně loupení na obchodních lodích či útoků na jachty, což je nárůst o 163 % oproti roku 2016. Většina z nich se odehrála právě ve vodách Karibiku.

Nájezdy pirátů se objevují v celé škále od menších krádeží až po brutální útoky připomínající 17. století. V květnu letošního roku se maskovaní muži nalodili na čtyři guyanské rybářské lodi. Než piráti lodě ukradli, členy posádky polévali vařícím olejem, sekali do nich mačetami a pak je házeli přes palubu, vypovědělo pět přeživších z 20členné posádky.

Mezi zasaženými ostrovy je i Trinidad a Tobago. Místní opoziční politici považují za jednu z hlavních příčin proudící zásoby zbraní z krizí zmítané Venezuely, včetně těch, co vypadají, že pocházejí z armádních zásob. „Připomíná mi to, jak začaly potíže na pobřežích východní Afriky,“ řekl pro Washington Post Roodal Moonilal, právník z opoziční United National Congress party, s odkazem na dlouholetou krizi v somálských vodách. „To, co vidíme: pirátství, pašeráctví, je výsledek venezuelského politického a ekonomického kolapsu,“ dodal Roodal Moonilal.

Venezuela se s krizí potýká už několik let

Venezuela se již pátým rokem potýká s hospodářskou recesí způsobenou selháním socialistického řízení ekonomiky a propadem globálních cen ropy. Trpí tím i většina obyvatel země, kteří mají omezený přístup k potravinám a lékům kvůli jejich nedostatku nebo kvůli tomu, že si je nemohou dovolit. Oficiální venezuelskou měnou je bolívar, jehož hodnota v důsledku hospodářské krize prudce klesá.

, , zd