Nečekaný comeback

Mečiar hlásí z chalupy politický návrat, na prezidenta kandidovat nechce

Nečekaný comeback
Mečiar hlásí z chalupy politický návrat, na prezidenta kandidovat nechce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar oznámil svůj návrat do politiky. Se svým úmyslem se šestasedmdesátiletý Mečiar svěřil webu slovenské televize Markíza. Jak by mělo jeho nové působení ve slovenské politice vypadat, nepřiblížil, vyloučil jen prezidentskou kandidaturu.

„Určitě neplánuji kandidaturu na prezidenta. Na tisíc procent. Ale vstup do politiky ano,“ sdělil televizi Mečiar, který doposud trávil většinu volného času na své chalupě v obci Dolná Poruba. Na nejvyšší ústavní funkci už dvakrát neúspěšně kandidoval, a to v letech 1999 a 2004. 

Bývalý slovenský předseda vlády už nechtěl říci, zda se chce pohybovat pouze v regionální politice, přidat se k některé z existujících stran nebo založit vlastní politický subjekt. Odborníci se povětšinou shodují na tom, že Mečiar se vzhledem ke svým zkusenostem bude poohlížet po místu ve vrcholné politice.

Názor sociologa Martina Slosiarika o tom, že by expremiér mohl podpořit některou z existujících stran, příliš nesdílejí. „Pro člověka, který stál v čele strany s podporou 35 až 37 procent a který o sobě tvrdí, že je otcem slovenské samostatnosti, je nepravděpodobné, aby vstoupil do strany, kterou založí někdo jiný,“ míní politolog Grigorij Mesežnikov, jehož Markíza oslovila.

Podobně hovoří i analytik z agentury POLIS Ján Baránek. „On byl celý čas v aktivní politice vrcholový politik a neumím si představit jeho působení v regionální politice. No jedině, že by si to vybral jako hobby,“ myslí si Baránek.

Odborníci si nicméně nejsou jisti, zda Mečiar dokáže v dnešní době oslovit voliče. „Je otázkou, zda má dostatek politického testosteronu, aby voliče oslovil,“ nechal se slyšet Mesežnikov.

V době rozdělení byl Vladimír Mečiar premiérem Slovenské republiky a předsedou Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). V březnu 1994 byl odvolán, ale po devíti měsících se do čela vlády vrátil a vydržel zde do roku 1998. Ve volbách v roce 1998 sice HZDS zvítězilo, ale vznikla vláda široké koalice bez Mečiara. Volby v roce 2002 HZDS opět vyhrálo, Mečiar však znovu nebyl schopen sestavit vládu a zůstal v opozici. V letech 1999 a 2004 neúspěšně kandidoval na prezidenta. Po volbách v roce 2006 se jeho LS-HZDS stala členkou vlády premiéra Roberta Fica (Mečiar však v kabinetu nezasedl). Ve volbách o čtyři roky později u voličů propadla a nedostala se do parlamentu. LS-HZDS neuspěla ani v dalších volbách. V dubnu 2012 Mečiar oznámil odchod z čela strany, která později zanikla.

, jhr

30. července 2018