Výbušniny v poště

Americkým prezidentům někdo posílá bomby. Dostali je Trump, Obama i Clintonovi

Výbušniny v poště
Americkým prezidentům někdo posílá bomby. Dostali je Trump, Obama i Clintonovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Amerických prezidentům v těchto dnech kdosi posílá poštou bomby. Poté, co vyšlo najevo, že v poštovní schránce miliardáře George Sorose byla nalezena výbušnina, přišly ze Spojených států zprávy, že obdobné zařízení dostali v úterý i manželé Clintonovi a ve středu exprezident Barack Obama. Podezřelá zásilka byla zaslána i přímo do Bílého domu, kde úřaduje Donald Trump. V New Yorku byla kvůli podezřelému předmětu evakuována budova, v níž sídlí společnost Time Warner, vyklizena musela být i newyorská redakce televize CNN.

Odesilatel pošty ani jeho motiv nejsou známi. Žádná ze zásilek se však neměla dostat do rukou adresátů a jejich život nebyl ohrožen, uvedla policie, která trhaviny zneškodnila. Bílý dům už se k činu vyjádřil. „Odsuzujeme tyto pokusy o násilné útoky na prezidenta Obamu, prezidenta Clintona, ministryni Clintonovou a další veřejné osobnosti,“ napsala v prohlášení mluvčí Sarah Sandersová. „Tyto činy teroru jsou opovrženíhodné a kdokoliv, kdo je za ně odpovědný, budou hnáni k zodpovědnosti v plném rozsahu.“

Moment, kdy se budovou newyorské CNN rozezněl alarm, zase zachycuje tweet jednoho z tamějších novinářů.

Podle americké tajné služby, která odpovídá za ochranu úřadujících i bývalých hlav státu, byly bomby objeveny v zásilce adresované do Washingtonu. Ani Obama, ani exprezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary s nimi však do kontaktu nepřišli. Výbušnina byla odpálena na bezpečném místě. K dopadení pachatelů byly nasazeny veškeré federální zdroje, stejně jako bezpečnostní služby státu New York a hlavního města Washingtonu, uvádí se v prohlášení prezidentské ochranky.

O okolnostech nálezů podle listu The New York zatím nejsou bližší informace. Policie novinářům sdělila, že v případě Clintonových mělo stejně jako v Sorosově případě jít o trubkovou bombu asi 15 centimetrů dlouhou, napěchovanou výbušnou látkou. Nikdo se k odpovědnosti nepřihlásil, takže o motivech se zatím nic neví, uvedl newyorský list.

Clintonovi i Soros bydlí na newyorském předměstí. Filantrop a politický aktivista Soros je častým terčem tvrdé kritiky konzervativních skupin a na jeho adresu zaznívají výhrůžky amerických antisemitů. Nedávno se o něm kriticky vyjádřil i prezident Donald Trump, když mu přiřkl financování protestů proti soudci Brettu Kavanaughovi. Ostrá slova volí i někteří další republikánští politici.

Soros byl nedávno v konzervativních médiích lživě obviněn, že financuje karavanu migrantů, která ze středoamerických států míří k americkým hranicím. Clintonovi se v těchto dnech zapojili do kampaně před blížícími se kongresovými volbami a objíždějí volební shromáždění demokratických kandidátů.

Na pátrání po původci se v obou případech podle agentury AP podílí FBI, do vyšetřování pokusu o útok na Clintonovy se rovněž zapojila prezidentská ochranka, jejíž služeb užívají ze zákona i bývalí prezidenti USA.

, , jhr