Vyjednávání o vládě

Zeman lobbuje za vládu ANO s extremisty a KSČM. Z vyjednávání škrtá ČSSD

Vyjednávání o vládě
Zeman lobbuje za vládu ANO s extremisty a KSČM. Z vyjednávání škrtá ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman z dalšího vyjednávání o vládě vyškrtl sociální demokraty. V úterý večer totiž premiérovi v demisi Andreji Babišovi doporučil, aby pokračoval ve vyjednávání s SPD a KSČM. Jakou strategii nyní premiér Babiš zvolí, stále není jasné. Před schůzkou se Zemanem se Babiš otázkám, co bude dál, bránil odvoláváním na setkání s prezidentem. Nyní se odvolává na setkání výboru a předsednictva hnutí ANO. Sejít by se měly ve čtvrtek.

Opozice Zemanovo doporučení kritizuje. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by extremisté z SPD ve vládě poškodili reputaci Česka v Evropě. "Pokud s nimi Andrej Babiš bude vyjednávat, potvrdí, že mu nejde o práci pro lidi, ale jen a pouze o funkci premiéra," uvedl na Twitteru předseda Jan Hamáček. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy funguje neformální koalice ANO, KSČM a SPD spolehlivě už od vyhlášení výsledků voleb a Zeman je jejím hlavním architektem. "Není proto nic překvapivého na tom, že ji preferuje i nadále. Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty," okomentoval schůzku Fiala. ODS dokonce hovoří o politické krizi.

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zeman nepřekvapil, pokračuje prý doba Babišova hájení. "Nepřekvapuje ani snaha Miloše Zemana vtáhnout do vlády extremistické hnutí SPD, kterému prezident vděčí za hlasy v prezidentské volbě," uvedl Pospíšil.

Babiš o SPD ve vládě nestojí

Premiér v demisi Andrej Babiš se jel "poradit" s prezidentem Zemanem poté, co krachla vyjednávání o vládě mezi ANO a sociálními demokraty. Prezident mu doporučil vyjednávat s extremisty z hnutí SPD a KČSM. To je přitom varianta, o kterou nestojí ani Babiš, ani některé výrazné tváře hnutí. Například ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

Premiér v demisi totiž dobře ví, že vláda s účastí či podporou SPD by mu zavřela dveře do řady evropských diplomatických kruhů. V úterý večer zopakoval, že se s SPD zásadně rozchází v otázce zákona o obecném referendu. SPD totiž prosazuje možnost v referendu hlasovat o vystoupení Česka z EU.

Série schůzek tento týden pokračuje. K prezidentu Zemanovi jsou objednáni ve středu předseda KSČM Vojtěch Filip a o den později šéf SPD Tomio Okamura. Sejít se mají i strany ODS, Piráti, TOP 09, STAN a sociální demokraté s lidovci. Těchto šest stran má dohromady 85 poslanců.

'Pan prezident a já máme stejný názor'

Pozoruhodné na Babišově tiskové konferenci po jednání se Zemanem bylo zdůrazňování shody se Zemanem v otázce sociálních demokratů. "Pan prezident byl překvapený, taky si to neumí vysvětlit, proč jednání s ČSSD nedopadlo. Má stejný názor, že nabídka byla velkorysá," zdůraznil Babiš v úterý. ANO nabídlo sociálním demokratům pět resortů, nepřistoupilo ale na podmínku resortů vnitra nebo financí. Výměnou za jeden z nich by byla ČSSD ochotná tolerovat ve vládě trestně stíhaného Babiše.

Babiš také znovu odmítl dotazy novinářů, zda by byla možnost, aby nebyl premiérem on, ale někdo jiný z hnutí ANO. Na jednání se Zemanem o tom prý ani nemluvili. "Platí, co platilo před volbami. Já jsem byl jediný kandidát na premiéra. Moje situace byla stejná jako dneska," uvedl Babiš.

Zopakoval také, že vláda byť v demisi a bez důvěry "funguje normálně". Že nemá vláda pět měsíců po volbách důvěru, prý dle něj není nic neobvyklého. "Není nic neobvyklého, aby se skládala vláda i rok a půl," uvedl a za příklad dal Německo či Belgii. Srovnání s Německem ale například není správné. Dle německé ústavy vládne po volbách až do získání důvěry nové vlády původní kabinet, nikoli vláda bez důvěry.