kauza Čapí hnízdo

Kdo vlastnil podle Babiše Čapí hnízdo? Nejdříve „nějací advokáti“, pak firma z holdingu...

kauza Čapí hnízdo
Kdo vlastnil podle Babiše Čapí hnízdo? Nejdříve „nějací advokáti“, pak firma z holdingu...

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Původně šlo o nenápadnou kauzu, dnes však pojem Čapí hnízdo otřásá politickou scénou. Nejnovější aféra kolem syna Andreje Babiše může vést až k pádu vlády. Současný premiér o svém vztahu k farmě Čapí hnízdo mluvil v uplynulých letech různě. K farmě se neoficiálně hlásil, ale jindy tvrdil, že farmu vlastnili „nějací advokáti.“ Postupně Babiš přiznal, že byla do kauzy zapletena i jeho rodina včetně syna, kterého teď novináři Seznamu nalezli ve Švýcarsku. „Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl v minulosti Babiš. 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010, už v té době bylo Čapí hnízdo v médiích běžně spojováno s Babišem, ten však vlastnictví odmítal. „Jsme jenom strategičtí partneři,“ řekl tehdy týdeníku Ekonom.

V roce 2013, pět let od udělení dotace, přebral Agrofert Čapí hnízdo zpět. Ještě před tím přitom Babiš na Twitteru o farmě psal způsobem, jako by ji vlastnil. „Zkušenosti v podnikání i politice mě ujistily, že nejlepší místo k životu je moje farma. Zvířata nelžou, nekradou a nemají lidské problémy,“ napsal Babiš na Twitter 12. dubna 2013. O deset dní později pokračoval v podobném duchu: „Na naši farmu přiletěl čáp, takže už by se nemělo ochladit.“

V říjnu směřovalo 2013 hnutí ANO k úspěchu ve sněmovních volbách. V té době Babiš však stále tvrdil, že netuší, kdo farmu vlastní. „S Čapím hnízdem nemám nic společného. Nevím, komu to patří,“ řekl Babiš pro Respekt. „Farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ dodal. Agrofert navíc v listopadu farmu převzal, stalo se tak tedy těsně po volbách do Poslanecké sněmovny. V červnu 2014 zanikla společnost Farma Čapí hnízdo poté, co zákon zakázal anonymní akci na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti pro Agrofert.

V dokumentu Víta Klusáka Matrix AB z roku 2015 Babiš znovu označil Čapí hnízdo za svůj nejlepší projekt. „Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ konstatoval v dokumentu.

Je potřeba aby případ vyšetřil OLAF, říkal Babiš v roce 2016

V listopadu 2015 přijalo státní zastupitelství trestní oznámení na dotační podvod. Již v prosinci začala policie případ prověřovat. V březnu 2016 reagoval Babiš na dotaz Novinek ohledně vlastnictví Čapího hnízda vyhýbavě: „Není to moje. Je to nějaké firmy, která patří do holdingu.“

Následující den se Babiš snažil svá slova na Facebooku vysvětlovat: „Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na vaše tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo.“

Ve stejném příspěvku zároveň zdůraznil nutnost, aby kauzu prověřil evropský úřad OLAF: „Podstatné je, aby celý tento případ byl řádně vyšetřen hlavně evropským úřadem OLAF a Evropskou komisí, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich peníze a zároveň ale i českou policií.“ OLAF nakonec v prosinci 2017 vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Babiš poté OLAF označil za zpolitizovaný.

„Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl Babiš

Kvůli stále rostoucímu vlivu kauzy Čapí hnízdo se v březnu 2016 mimořádně sešla sněmovna. „Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl Babiš poslancům, proč vlastníky tajil. „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl před poslanci Babiš.

Žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání přišla do sněmovny 10. srpna 2017. „Všechny věci jsou absurdní a mají za úkol pošpinit mě a mou rodinu. Žádný podvod se nekonal,“ řekl Babiš 6.9. 2017 při jednání o vydání k trestnímu stíhání.

Babiš musel být vydán i po znovuzvolení do sněmovny. V lednu 2018 během svého druhého vydání k trestnímu stíhání řekl, že je možné si objednat trestní stíhání. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení“ vzkázal Babiš poslancům. „Že mi sahají na rodinu, na děti, na manželku, to je neuvěřitelné. Přeji všem, aby se to nikomu nestalo, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny,“

Jako útok na svojí rodinu vidí i pondělní reportáž serveru Seznam. „Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil,“ napsal Andrej Babiš serveru Echo24.

- Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.
- Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
- V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.
- Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010.
- Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
- Okolnosti získání dotace začala prověřovat policie, v prosinci 2015 o tom informoval server Aktuálně.cz. Vyšetřování zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). 
- V březnu 2016 na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní již manželky).
- V srpnu 2017 policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací. Poté, co v září Sněmovna oba vydala, byli politici obviněni z dotačního podvodu.
- V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. ​​​​​​ Vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Koncem ledna 2018 pak ministerstvo financí oznámilo, že vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování.
- V lednu 2018 sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.
- Počátkem května 2018 Úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Společnost následně s vrácením dotace souhlasila.
- V listopadu zveřejnil server Seznam video, kde Babišův syn řekl, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, prý ale nevěděl, co podepisuje. 

 

Vojtěch Šeliga

14. listopadu 2018