Opozice zuří

Premiér bez důvěry Babiš se pokouší „čistit“ bezpečnostní sbor

Opozice zuří
Premiér bez důvěry Babiš se pokouší „čistit“ bezpečnostní sbor

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš vyzval šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína k rezignaci. Opozice je silně znepokojena. Jednobarevný kabinet hnutí ANO, jenž vládne bez důvěry a v demisi, se tak pokouší pokračovat v plejádě personálních změn, za které je kritizován demokratickou opozicí. Michal Murín je dalším z dlouhé řady lidí, kterých se Babiš chce zbavit, nebo se jich už zbavil.

Rezignace šéfa GIBS by byla jednou z dalších personálních změn, které vláda v demisi od začátku roku provedla. Babiš to doposud blíže nekomentoval. Odvoláni byli generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček či generální ředitel České pošty Martin Elkán. Opozice tvrdí, že na personální změny vláda, která nezískala v lednu důvěru a vládne v demisi, nemá politickou legitimitu.

V tomto případě ale opozice zuří zřetelněji. Babišův pokus o personální změnu je možné vidět i v kontextu s premiérovým trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo. Policie stíhá i prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka či členy premiérovy rodiny kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Případ vyšetřuje detektiv Pavel Nevtípil, kterého Babiš opakovaně obvinil z toho, že je veden mafií. Své stíhání označuje Babiš za účelové.

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová upozornila na Babišovu snahu nenápadně ovládnout policii. „Za jak dlouho by asi nový šéf GIBS, jmenovaný vládou bez důvěry, obvinil z nějakého pochybení vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo?! Snaha nenápadně ovládnout policii je tady,“ napsala Markéta Pekarová Adamová na Twitter. Podle šéfa ODS Petra Fialy je Babišova výzva k rezignaci ředitele GIBS příkladem toho, co nemá vláda v demisi dělat. 

„Tlak na odchod šéfa GIBSu je ukázkovým příkladem toho, co by premiér v demisi neměl dělat. A už vůbec ne premiér v demisi, který je sám trestně stíhán,“ uvedl Fiala. Na zprávu zareagoval i neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Babiš, premiér vlády v demisi, agent StB, podezřelý z podvodu chce odvolat šéfa GIBS, která dohlíží na policii. Tak se řídí stát jako firma,“ uvedl Hilšer.

„Vláda bez důvěry odvolává pro ztrátu důvěry. Mocenský pak Zeman-Babiš uzurpoval takřka neomezenou moc. A poslanci ANO mlčí a slouží. S každým dalším takovým tolerovaným krokem ztrácí kus své svobody a stávají se jen nástrojem,“ okomentoval úterní zprávu šéf poslanců STAN Jan Farský.

Podle Babiše je důvodem „ztráta důvěry“

V průběhu února pozval Babiš Murína dvakrát na Úřad vlády a nabídl mu, aby rezignoval do konce února. Zdůvodnil to „ztrátou důvěry“. Kdyby Murín souhlasil, obešlo by se to údajně bez dalších skandálů. Informoval o tom GIBS. Na tlak na Murínovu rezignaci jako první informoval v úterý server Aktuálně. Ve stejný den se objevila zpráva, že v sídle GIBS zahájilo kontrolu „všeobecného charakteru“ ministerstvo financí. 

GIBS je samostatným ozbrojeným bezpečnostním sborem, v jehož čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti předseda vlády. Z výkonu své funkce je ředitel inspekce odpovědný předsedovi vlády. Murín vede GIBS od prosince 2016, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.

„V pondělí 26. února 2018 byla v hlavním sídle GIBS v Praze zahájena kontrola z Ministerstva financí ČR, které se účastní jejich devět kontrolorů. GIBS těmto zástupcům resortu poskytuje veškerou potřebnou součinnost a vstřícnost. Kontrola je všeobecného charakteru a vzhledem ke značnému množství vyžádaných dokumentů a podkladů je jim poskytováno zázemí pro práci na plánovaných pět týdnů,“ informovala GIBS. Prověrka podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce začala na základě oficiálně obdrženého podnětu. „Předmětem kontroly je hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017, včetně nastavení a funkčnosti vnitřního kontrolního systému,“ uvedl Žurovec.