LEGALIZACE

Kanaďané vzali zásoby marihuany útokem, e-shopy kolabovaly, obchody vyprodány

LEGALIZACE
Kanaďané vzali zásoby marihuany útokem, e-shopy kolabovaly, obchody vyprodány

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Legalizace marihuany k rekreačnímu použití v Kanadě, která platí od středy, vyvolala mimořádný zájem veřejnosti. Řada obchodů podcenila situaci a své zásoby vyprodala již v první den prodeje, dodávky nového zboží nyní váznou. Nápor kupujících byl tak enormní, že před obchody se tvořily dlouhé fronty a weby on-line prodejců se kvůli extrémnímu počtu přístupů hroutily.

Kanada si od liberálního přístupu k této měkké droze slibuje kontrolu nad prodejem, větší bezpečnost uživatelů i odstavení překupníků od zisku. Premiér Justin Trudeau při obhajobě legalizace prohlásil, že černý trh díky legalizaci přijde ročně o šest miliard kanadských dolarů (103 miliard korun). Stejnou částku podle statistik Kanaďané v roce 2015 utratili také za víno.

O finanční výhodnosti legalizace pro stát média nepochybují. Jen v Novém Skotsku, které se zhruba jedním milionem obyvatel patří k populačně nejmenším kanadským provinciím, utratili lidé za marihuanu jen během středy údajně přes 660 000 kanadských dolarů (11,4 milionu korun).

Média také informovala o jisté devítileté Elině Childsové, která čekajícím ve frontě před obchodem s marihuanou v Edmontonu prodala sušenky v celkové sumě 120 kanadských dolarů (2000 korun).

Problémy se zásobováním hlásí především provincie Newfoundland a Saskatchewan a také nejsevernější kanadské teritorium Nunavut. Řešením mnohdy není ani objednávka přes internet, neboť portály jsou zahlcené. Provozovatelé on-line obchodů také varují, že dodání marihuany zákazníkům se může protáhnout i na pět dní kvůli očekávané poštovní stávce, která je plánována na nadcházející týden.

Ačkoli je nyní možné v Kanadě legálně užívat marihuanu pro zábavu, během řízení auta je to stále zapovězené. Policie, která takové chování přirovnává k řízení v opilosti, už udělila první pokuty. Zřejmě první takovou dostal řidič v provincii Manitoba ve středu jen hodinu po půlnoci, tedy hodinu po vstoupení zákona v platnost. Policista prohřešek vyhodnotil na 672 dolarů (11 600 korun).

Kanada zakázala marihuanu zákonem v roce 1923, v roce 2001 ji ale pro lékařské účely povolila a nyní její užívání uvolnila i pro odreagování. V zemi ale dál platí jistá omezení. Vláda kupříkladu nařídila, že balení marihuany musí být opatřeno varováním před zdravotními následky, či zakázala reklamu zaměřenou na mladé lidi. Nezákonné je vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost nebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera.

,

19. října 2018