Hlasování o nedůvěře

ČSSD vládu podrží. Možnost ji potopit ale dává samotná koaliční smlouva. Svět dle Hamáčka pátkem nekončí

Hlasování o nedůvěře
ČSSD vládu podrží. Možnost ji potopit ale dává samotná koaliční smlouva. Svět dle Hamáčka pátkem nekončí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

ČSSD vládu Andreje Babiše při hlasování o nedůvěře podrží, možnost vládu potopit ale teoreticky kdykoli dává koaliční smlouva. Tu s hnutím ANO před půl rokem sociální demokracie uzavřela. Ve smlouvě se píše, že pokud podá demisi všech pět ministrů ČSSD, demisi podá i premiér a ministři za ANO. Alespoň s touto pojistkou vládu s trestně stíhaným premiérem, který je v přímém ve střetu zájmů, ČSSD v létě vytvořila. 

Sociální demokraté se rozhodli, že v pátek, kdy bude sněmovna hlasovat o nedůvěře vládě ČSSD a ANO s podporou komunistů, odejdou z jednacího sálu. De facto tím vyhověli protichůdným hlasům ve straně. Například její senátoři totiž vyzvali, aby vládu ČSSD nepodpořila, zatímco platforma Zachraňme ČSSD, jíž reprezentuje například bývalý první místopředseda Jiří Zimola, vyzvala k setrvání ve vládě.

Na rozhodnutí ČSSD mělo silný vliv přihlášení opoziční SPD Tomia Okamury o účast ve vládě na místo ČSSD. Za nejhorší alternativu označil vládu ANO, SPD a komunistů místopředseda ČSSD Roman Onderka.

„Svět nekončí pátkem“

ČSSD ale teoreticky nepotřebuje snahu opozice, která páteční hlasování o nedůvěře vyvolala, aby vláda padla. Koaliční smlouva případný spor upravuje tak, že pokud strany nenajdou kompromis ani na úrovni předsedů a koaliční rady a pět ministrů jmenovaných za ČSSD podá demisi, je ke stejnému kroku zavázán i premiér. 

„Dojde-li v koalici i po dohodovacím řízení k situaci, kdy nedojde k dohodě o řešení koaličního sporu, v případě, kdy pět ministrů jmenovaných za koaliční stranu ČSSD podá prostřednictvím předsedy vlády demisi do rukou prezidenta, podá do sedmi dnů demisi předseda vlády a spolu s ním, jeho prostřednictvím, všichni ministři navržení hnutím ANO 2011,“ píše se v koaliční smlouvě ANO a ČSSD. Připomenul to i samotný předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. „Svět nekončí pátkem,“ uvedl s odkazem na pojistky v koaliční smlouvě Hamáček.

Menšinovou vládu Babiše páteční hlasování o nedůvěře tedy neohrozí, opozici nenajde 101 hlasů nutných pro svržení kabinetu. Také ANO a komunisté návrh 92 opozičních poslanců nepodpoří. Šéf ČSSD Jan Hamáček prohlásil, že demise vlády ani vyslovení nedůvěry není řešení, lepší by podle něj bylo rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Premiér sdělil, že nechápe, proč ČSSD při hlasování kabinet přímo nepodpoří a vyhrožuje předčasnými volbami. Podle opozice se ČSSD zachovala alibisticky.

„Jediné, co může věci vyřešit, je, když voliči znovu rozdají karty,“ uvedl po jednání předsednictva a poslanců ČSSD předseda strany Jan Hamáček. Pro takový návrh by bylo ve dvousetčlenné komoře potřeba alespoň 120 hlasů, sociální demokracie jich může dodat 15. Sněmovna se sama rozpustila jen jednou, před pěti lety.

Premiér by měl odstoupit, zní z ČSSD

Za nejlepší řešení současné napjaté politické situace považuje ČSSD takzvaný slovenský model, tedy pokračování současné koalice ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem. Takový scénář je ale podle Hamáčka nereálný, pokud Babiš sám odejít odmítá a má jednoznačnou podporu svého hnutí. Proto se ČSSD rozhodla se pátečního hlasování nezúčastnit.

„Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu. ČSSD se díky vládnímu angažmá zachránila. Byla na pokraji volitelnosti a v opozici by se ztratila úplně,“ napsal ČTK Babiš. Předčasné volby podle něj ANO určitě nechce, protože by destabilizovaly situaci ve společnosti. „Volby byly před rokem a občané v nich rozhodli jasně,“ doplnil.

Podle opozice se chová jako chytrá horákyně. „Toto rozhodnutí je nejen zbabělé, ale zejména chybné a otvírá cestu rozkladu důvěry v demokratický stát,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Pro ČSSD jsou zjevně důležitější ministerská křesla než vlastní důstojnost, navíc v situaci, kdy jsou mnohdy ve sněmovním hlasování nahrazováni hnutím SPD,“ soudí poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Rozhodnutí ČSSD je čistokrevná zbabělost. Pokud není ČSSD schopna podpořit hlasováním svoji vlastní vládu, tak by ji měla okamžitě opustit,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) při příchodu do Lidového domu řekl, že ČSSD by měla trvat na odchodu premiéra Babiše z vlády do vyšetření případu Čapího hnízda, v opačném případě být připravena z vlády odejít. V ČSSD ale byly silné i hlasy, aby jen neuvolnila místo SPD. Usnesení nakonec přijaly špičky ČSSD jednomyslně.

Kauzu kolem premiérova syna odstartovala reportáž Seznam Zprávy

Vládní krize vypukla v reakci na reportáž serveru Seznam Zprávy, ve které reportéři vypátrali ve Švýcarsku syna premiéra Andreje Babiše, který je stíhaný spolu se svým otcem v kauze 50milionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Andrej Babiš ml. serveru řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze zmizel z Česka. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži. Premiér v sobotu za synem odletěl do Švýcarska, kde bydlí se svou matkou. Po návratu televizi Nova řekl, že jeho syn je stále přesvědčen, že do Ruska odjel nedobrovolně.