Nový policejní šéf

Kdo přijde po Tuhém? Policie stále hledá nového šéfa

Nový policejní šéf
Kdo přijde po Tuhém? Policie stále hledá nového šéfa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od začátku listopadu policie zatím marně hledá svého nového šéfa. Po nabídkovém řízení, do kterého se nikdo nepřihlásil, musel ministr vnitra Jan Hamáček vyhlásit výběrové řízení, které ve čtvrtek skončí. Novým policejním prezidentem se nejspíše nestane žádný z náměstků Tomáše Tuhého, který svůj pětiletý mandát nedokončil a odešel do diplomacie. Zatím také není jasné, jestli se do výběrového řízení vůbec někdo přihlásil.

Výběr nového policejního prezidenta se začal komplikovat od samého počátku. Bývalý šéf policie Tomáš Tuhý oznámil svůj odchod na velvyslanectví Slovenska a odešel k 31. říjnu. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček nevypsal ihned po odchodu Tuhého poptávkové řízení, do kterého by se náměstci mohli přihlásit. Policii nyní vede dočasně první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

„Je pozoruhodné, že o pozici nemá zájem nikdo z náměstků bývalého policejního prezidenta, který nedokončil ani své první funkční období a dal přednost odchodu do diplomatických služeb před dokončením své práce. Pokud byla práce generála Tuhého tak dobrá a prospěšná pro policii a bezpečnost občanů, jak tvrdil nejen ministr vnitra, ale i předseda vlády, proč v jeho práci nepokračuje jeho nejužší tým generálů? To mi není jasné,“ řekla pro Echo24 poslankyně a členka bezpečnostního výboru Jana Černochová.

Hamáček následně vypsal nabídkové řízení, do kterého se mohli přihlásit služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě. O pozici se tak mohli hlásit šéfové celorepublikových útvarů či krajských ředitelství. V médiích se pak nejčastěji probíralo jméno šéfa policie Pardubického kraje Jana Švejdara, ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka či bývalého šéfa protidrogové centrály Jiřího Komorouse.

Nabídkové řízení trvalo od 2. do 8 listopadu a skončilo krachem. Ministr vnitra následně vypsal výběrové řízení, do kterého se mohou přihlásit i policisté, kteří mají o jeden stupeň nižší hodnost, než je požadovaná pro post policejního prezidenta. Musí mít však odpovídající vzdělání, požadovanou dobu trvání služebního poměru a musí dosahovat alespoň velmi dobrých výsledků ve výkonu služby.

Žádný z kandidátů zatím nebyl představen ani sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Ministr vnitra Jan Hamáček však už dříve uvedl, že nové jméno bude chtít znát do prvního prosince. „Policie si nemůže dovolit zůstat dlouho v provizoriu. Proto jsem se rozhodl vypsat výběrové řízení na nového policejního prezidenta. Ten musí mít jasný mandát i představu, jak pokračovat v rozvoji policie,“ řekl Jan Hamáček.

Dříve se také spekulovalo o jménu Roberta Šlachty, který odešel od policie při reorganizaci navržené tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem. Šlachta následně získal místo na Celní správě, která spadá pod ministerstvo financí. Dnes působí jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel. Svou účast ve výběrovém řízení však deníku Echo24 vyvrátil.

Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý při svém odchodu uvedl, že neskončil kvůli politickému nátlaku. „Odcházím na základě vlastního rozhodnutí,“ řekl Tuhý. Pouhé tři dny po jeho odchodu propukla vládní krize v čele s novými skutečnostmi v kauze Čapího hnízda a údajného únosu Andreje Babiše mladšího.

22. listopadu 2018