SLEDUJEME ONLINE

Buď schválíme dohodu, nebo zrušíme brexit. A to druhé neudělám, říká Mayová

SLEDUJEME ONLINE
Buď schválíme dohodu, nebo zrušíme brexit. A to druhé neudělám, říká Mayová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vyhnout se neřízenému odchodu Británie z Evropské unie bez dohody lze jen dvěma způsoby: schválením dohody, nebo zrušením brexitu. Během interpelací v parlamentu to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová, podle které její vláda brexit rušit nehodlá. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil úterní odmítnutí brexitové dohody, kterou předložila Mayová parlamentu, za „nejhorší porážku v historii naší demokracie“.

„Pokud nechcete brexit bez dohody, musíte zajistit, že budete mít dohodu,“ řekla Mayová. Podle ní existují pouze dva způsoby, jak se divokému odchodu z evropského bloku. „Prvním je souhlasit s dohodou, druhým je zrušit článek 50,“ řekla premiérka s odkazem na článek lisabonské smlouvy, jehož aktivací oficiálně začal proces britského odchodu z EU.

Zrušení aktivace článku 50, a tedy zastavení brexitu, je podle Mayové něco, co by bylo v rozporu s vůlí Britů vyjádřenou v referendu z roku 2016 a něco, co „tato vláda neudělá“.

Konzervativní poslanec Ken Clarke, který je zastáncem setrvání Británie v EU, premiérku vyzval, aby změnila svou brexitovou politiku. Naději na většinovou podporu v parlamentu podle něj má jen plán, který vyloučí neřízený brexit, bude usilovat o odložení termínu odchodu z EU a o setrvání v celní unii.

„Vládní politikou je, že odejdeme 29. března,“ odpověděla Mayová. Evropská unie by podle ní s odložením termínu brexitu souhlasila stejně pouze v případě, pokud by byl na stole „plán, který by směřoval k dojednané dohodě“.

Na počátku vládních interpelací se Mayová střetla především s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Ten ve svém projevu požádal o opravu záznamu z úterního jednání, kdy řekl, že odmítnutí brexitové dohody je největší porážkou vlády v parlamentu od 20. let minulého století. Ve skutečnosti to podle něj byla „největší porážka v historii naší demokracie“. Každý jiný premiér by podle Corbyna po výsledku úterního hlasování podal demisi.

Corbynův slovní útok na premiérku se však z velké části netýkal brexitu, nýbrž chudoby v Británii, která se podle něj za konzervativních vlád zvýšila. Premiérka takové tvrzení odmítla.

„Nerada bych přidělávala premiérce starosti, ale je zajímavé, že jsem pokládala otázku i při posledních interpelacích Davida Camerona,“ poznamenala ironicky poslankyně Skotské národní strany (SNP) Carol Monaghanová s odkazem na bývalého konzervativního premiéra. Narážela tím na dnešní plánované hlasování o nedůvěře vládě. Kabinet premiérky Mayové by jej měl nicméně podle očekávání přečkat.

,

16. ledna 2019