ÚTOKY VE ŠPANĚLSKU

Dva útoky ve Španělsku. Prvního útočníka zastřelili, druhý je na útěku

ÚTOKY VE ŠPANĚLSKU
Dva útoky ve Španělsku. Prvního útočníka zastřelili, druhý je na útěku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Dva znepokojivé incidenty jsou hlášeny ze Španělska. Nejdříve se brzy ráno muž s nožem na barcelonském předměstí Cornellà na severovýchodě země pokusil zaútočit na policejní stanici. Druhý incident se odehrál v severošpanělském městě Casetas, kde muž vjel automobilem na chodník.

Na útok na policejní stanici strážníci reagovali střelbou a policie později potvrdila, že podezřelý byl zastřelen. V tuto chvíli policie k činu přistupuje jako k teroristickému útoku. Ve druhém případu muž zranil tři lidi a podle policie uprchl. Pozadí tohoto případu je zatím nejasné.

Při prvním incidentu muž při pokusu o útok na policejní stanici křičel „alláh“ (arabsky bůh) a další slova, jimž policie nerozuměla, potvrdil komisař barcelonské policie Rafel Comes. Podle televize RTVE byl útočníkem 29letý Alžířan se španělskými doklady a žijící trvale v Cornelle.

Comes řekl, že bezpečnostní dveře stanice byly před útokem zavřené. Útočník údajně opakovaně zvonil, aby byl vpuštěn dovnitř a s policisty uvnitř stanice hovořil prostřednictvím domovního telefonu. Poté, co se policisté rozhodli ho vpustit dovnitř, vytasil „velký nůž“ a učinil výpad vůči policistům. Podle Comese to byl promyšlený útok. Komisař potvrdil, že „v tuto chvíli“ policie incident považuje za teroristický čin.

Policie uvedla, že incident se odehrál kolem 05:45 SELČ ve městečku Cornellà de Llobregat blízko Barcelony. Na místě zasahovaly záchranné služby a stanice byla uzavřena.

Španělské úřady posílily bezpečnostní opatření na regionálních policejních stanicích. S vyšetřováním pomáhají i zpravodajské služby.

Jiný potenciálně znepokojivý incident se odehrál v Casetas, kde automobil najel na chodník a zranil tři lidi. Řidič poté uprchl, uvedl mluvčí policie bez dalších podrobností. Rozhlasová stanice COPE na twitteru uvedla, že dvě osoby z automobilu byly krátce poté zadrženy.

Mezi zraněnými je i 45letý muž, který byl převezen do nedaleké nemocnice. Zbylí dva zranění byli převezeni do jiné nemocnice, uvedla bez dalších podrobnosti mluvčí civilní obrany.

Minulý pátek si Barcelona připomněla první výročí útoku islamisty, který v dodávce projížděl davem lidí na bulváru La Rambla. Zabil přitom 14 osob a více než stovku jich zranil. Comes řekl, že policie nemá žádné důkazy o souvislosti mezi dnešním incidentem v Cornelle a loňskými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils.
 

,