Trump neřekl, kdy zveřejní mírový plán pro Izrael a Palestince

Trump neřekl, kdy zveřejní mírový plán pro Izrael a Palestince

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl v Bílém domě při přijetí jordánského krále Abdalláha II. sdělit, kdy konečně zveřejní dlouhodobě avizovaný mírový plán pro Izrael a Palestince. Spokojil se podle agentur AFP a AP pouze s tvrzením, které nijak nedoložil, že USA ve své diplomatickém úsilí na Blízkém východě dosáhly výrazného pokroku. Zahrnul do toho i vývoj kolem mezinárodního jaderné dohody s Íránem, z níž navzdory nesouhlasu Evropské unie USA odstoupily.

"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Trump před zahájením jednání s Abdalláhem II. "Opravdu to začalo až s koncem příšerné dohody o íránském jaderném programu," dodal Trump s tím, že věci se velmi změnily poté, co USA z dohody odstoupily.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu. Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat.

Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Co se týče izraelsko-palestinského mírového procesu, Washington už dříve oznámil, že nový plán mírového řešení jejich konfliktu zveřejní brzy. Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.

V uplynulých měsících k napětí mezi Izraelci a Palestinci přispěl i přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a krvavé zákroky izraelských bezpečnostních složek při protestech u hranice s Pásmem Gazy.

Trumpův poradce a zeť Jared Kushner koncem minulého týdne navštívil několik blízkovýchodních států, včetně Izraele, aby o otázce jednal. S palestinskými představiteli se ale nesešel.

,