Politici kumulují funkce. Dobře, ale dostanou jen jeden plat, narhují Piráti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zákonodárci, kteří mají krajskou či obecní funkci, by podle návrhu Pirátů měli pobírat jen jeden plat. Naplno lze podle nich vykonávat jen jednu funkci. Úpravu zákona o střetu zájmů chtějí Piráti předložit poté, co se k nim případně připojí zástupci dalších stran. Lídr pražské pirátské kandidátky do komunálních voleb Zdeněk Hřib v rozhovoru pro Echo24 vysvětluje, proč zákaz kumulace odměn navrhují.
Proč by politici, kteří vykonávají více práce, neměli dostávat více peněz?
Mně primárně vadí, že je taková práce vykonávána napůl. Z mého pohledu je to závažnější, než že je naplno zaplacená.
V novele zákona o střetu zájmů navrhujete zákaz kumulace odměn, nikoli kumulace funkcí. Proč ne naopak?
Jako ve správné demokratické straně u nás každý akcentuje jiný aspekt té záležitosti. Z mého pohledu jde o to, že to je motivace politiků k neshromažďování funkcí. My jako správní piráti jsme liberální strana. To znamená, že se snažíme zakazovat co nejméně. Když je někdo zvolen a o funkci usiloval, ať v ní zůstane. Otázkou druhou jsou nevolené funkce v různých správních a dozorčích radách. Tam ke kumulaci dochází po jiné ose. Myslím, že základní cíl je motivovat lidi, aby se naplno věnovali své práci.
Takže vycházíte z toho, že lidé budou odrazeni od kumulace funkcí, když nebudou odměněni.
Základ je ten, že by si lidé měli především uvědomit, že praxe kumulování funkcí není dobrý nápad. Že zváží, zda je dobrý nápad sedět na vícero židlích, když ani jednu funkci nevykonávají naplno.
Týká se to i politiků, kteří vykonávají svou původní profesi? Například poslanec ODS Bohuslav Svoboda pracuje stále jako lékař gynekolog, to vám taky vadí?
Konkrétně v případech soukromých praxí lékařů poslanců je to skutečně typické. Jak s doktorem Svobodou, tak s doktorem a poslancem ČSSD Jiřím Běhounkem sedím ve správní radě VZP. To jsem kritizoval ještě z druhého důvodu, protože oni osobně posílají faktury VZP, což znamená, že sedí v orgánu řídícím tuto instituci, od které zároveň berou peníze. Což je myslím ještě větší střet zájmů. Není to jen o tom, že mají funkcí mnoho. Co se týče toho, že by si politik měl nebo neměl udržovat kontakt se svou původní prací, je relativně v pořádku, že se kontakt udrží. Ale je to otázka míry.
Otázka je, které z těch funkcí jsou práce na plný úvazek. Práce hejtmana jistě ano, ale je členství ve správní radě práce na osm hodin denně?
To je o tom, jak moc se daný člověk chce své funkci věnovat.
Zaznívá argument, že je dobře, když v parlamentu sedí starosta či hejtman. Prospívá to kontaktu centra s regiony.
Já vím, že tento argument zaznívá. My nechceme zakázat starostům poslancování. Ale mnohem raději bych viděl ve sněmovně bývalé starosty, tedy ty, kteří mají praxi z regionů a vědí, jak funguje obecní samospráva. A zároveň se mohou naplno věnovat tomu, aby tyto problémy řešili ve sněmovně.
Váš návrh novely je hotový a míří do sněmovny, jakou pro něj vidíte podporu?
Podpora je přislíbena v podstatě napříč spektrem. Obecně vyjadřovalo zájem omezit kumulaci funkcí v minulosti mnoho stran. ČSSD si to schválila v nějakém vnitřním referendu, ANO to mělo snad přímo v programu, TOP 09 a STAN něco obdobného předkládaly. Takže čekám, že podpora bude napříč spektrem a nebude žádný problém se schválením.