Ateismus pod palbou

Jsem ateista, prohlásil v televizi. Rodina ho za to bije, čelí i výhrůžkám smrtí

Ateismus pod palbou
Jsem ateista, prohlásil v televizi. Rodina ho za to bije, čelí i výhrůžkám smrtí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Být ateistou je v Egyptě o krk. Své o tom ví Mohamed Hisham, který v únoru vystoupil v diskuzním pořadu na egyptské televizi a veřejně řekl, že nevěří v boha. Urážky, kterými ho počastovali druhý host i moderátor, nebyly nic proti smršti násilí a výhrůžek, kterým Hisham čelí od té doby. Odvrátila se od něj i rodina a přátelé. Dnes hledá azyl v bezpečné zemi.

„Jsem ateista, což znamená, že nevěřím v existenci boha… Nepotřebuji náboženství k tomu, abych měl morální hodnoty, nebo byl produktivním členem společnosti,“ řekl Hisham v polovině února v egyptském televizním pořadu. Tím očividně zaskočil nejen moderátora, ale též druhého hosta, kterým byl Mahmoud Ashour z islámské organizace al-Azhar.

Když pak Hisham vysvětlil, že v boha nevěří, protože k jeho existenci není žádný vědecký důkaz, už to moderátor nevydržel. „Jak to můžete říct? Kdo stvořil vás? Kdo vás vytvořil jako člověka?“ rozkřikl se na svého hosta, přičemž otázku zopakoval i druhý host. Hisham se jim pokusil odpovědět vysvětlením teorie velkého třesku, přičemž použil anglický termín pro tento jev, totiž „big bang“. Na to ho moderátor upozornil, ať mluví arabsky, když je v Egyptě.

Dále už byl Hisham spíše v defenzivě. „Popíráte existenci boha a odmítáte naše náboženství a principy… nabízíte ateismus, nabízíte kacířství! Omlouvám se divákům, že máme takového Egypťana v našem pořadu,“ křičel moderátor, který poté Hishama vyzval, aby opustil studio. Ještě předtím si však přisadil ještě Ashour, který protějšku doporučil psychiatrickou léčbu, neboť prý trpí mentální nemocí.

Hisham po tomto výstupu v televizi podle svých slov čelil nesčetným příkořím. Nejen ze strany veřejnosti, ale zapudila ho i rodina a přátelé. „Rodina, společnost, a teď i stát se prohlásili mými nepřáteli. Bití doma, přesvědčivé výhrůžky smrtí z celého Egypta a trvalý strach z vězení jsou mojí novou realitou,“ zveřejnil Hishamova slova člověk, který na internetu vybírá peníze na jeho výdaje spojené s hledáním azylu v nějaké bezpečné zemi.

Hisham prostřednictvím YouTube pravidelně upozorňuje na pronásledování ateistů a homosexuálů v Egyptě. Tvrdí, že vše má svůj původ v islámském náboženství. „Před desetiletími vláda adoptovala islám jako nástroj k ovládání mas,“ uvedl v nedávném videu s tím, že se šaría stala základem pro egyptskou legislativu, a výsledek je takový, že dnes většina společnosti považuje pravidla z ní vzešlá za morální a spravedlivá. „Kdokoli si dovolí se ozvat, dostane se do vězení a je mučen,“ mluví Hisham o tamních poměrech a připomněl několik zásahů egyptských orgánů proti svobodomyslně smýšlejícím lidem a homosexuálům.

Hisham současně vyjádřil obavy o svůj život. „Jsou zde časté teroristické útoky proti náboženským minoritám a jsou zde lidé na sociálních sítích, kteří volají po mojí smrti. Někteří z nich byli moji přátelé a vědí, kde bydlím,“ svěřil se s tím, že i někteří jeho přátelé-ateisté s ním přestali mluvit, neboť se bojí se s ním stýkat. „Musím odjet někam, kde svobodné vyjádření nebo homosexualita není trestná smrtí, či vězením,“ uzavírá svůj apel.

Ateismus je v Egyptě pod skutečným tlakem. Tamní parlament na začátku roku projednával návrh zákona, který by zakazoval veřejně se hlásit k ateismu. Již nyní je zakázáno náboženství urážet a hanobit. „Musíme kriminalizovat a kategorizovat pohrdání náboženstvím, protože ateisté nemají žádnou doktrínu a snaží se urážet abrahámská náboženství,“ řekl tehdy k návrhu zákona předseda egyptského parlamentního výboru pro náboženství, Amro Hamroush.

, fk

12. června 2018