Rodí se nová móda, pohřbívání ledovců. Po Islandu vyrazil smuteční marš do švýcarských Alp
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Desítky lidí se v neděli ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na „pohřební pochod“ vysoko do hor k ledovci Pizol, který se v důsledku oteplování klimatu zmenšil natolik, že ho letos vědci poprvé přestali měřit. V srpnu se podobná akce konala na Islandu, kde se „pietního aktu“ zúčastnila i premiérka Katrin Jakobsdottirová či zástupci OSN.
Aktivisté několika nevládních organizací vyrazili od Pizolské chaty na asi pětikilometrovou túru, kterou chtějí upozornit na skutečnost, že alpským ledovcům hrozí zánik. Odborná komise akademie věd v Bernu loni zveřejnila zprávu, podle které mezi lety 2008 a 2018 ztratily švýcarské ledovce pětinu svého objemu.
Climate activists hold event to mark vanishing Swiss glacier https://t.co/j57J5qoF85 #climatechange #pizol #glacier #RIPpizol #Switzerland pic.twitter.com/p6Ko98Aazp
— Denis Balibouse (@denisbalibouse) September 22, 2019
Pořadatelé nedělního „pohřebního pochodu“ vyzvali jeho účastníky, aby přišli v černém. U ledovce, který leží ve výšce 2700 metrů nad mořem, je na programu proslov glaciologa a duchovního. Na památku zanikajícího ledovce také zazní smuteční troubení na alpské rohy. Podle v dubnu zveřejněné studie, kterou zmiňuje v souvislosti s pochodem německý Der Spiegel, by led z Alp mohl téměř kompletně zmizet do 80 let.
Před několika týdny se lidé na Islandu slavnostně rozloučili s ledovcem, který se následkem klimatických změn ztenčil natolik, že v roce 2014 jako první na ostrově zanikl. Ve Švýcarsku podle vědců od roku 1850 zcela roztálo více než 500 ledovců.
Švýcarská asociace na ochranu klimatu nedávno informovala, že shromáždila 100 000 podpisů potřebných pro vypsání referenda. Jeho předmětem bude požadavek, aby Švýcarsko do roku 2050 dosáhlo uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy vznik emisí CO2 je kompenzován projekty, jež konkrétní množství oxidu uhličitého mohou vstřebat. Zatím není jasné, kdy se hlasování uskuteční, ale švýcarská vláda uvedla, že tento cíl podporuje, napsala agentura AFP.