„Rasistka.“ Oscarová herečka Helen Mirrenová čelí útokům kvůli ztvárnění první izraelské premiérky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Známá britská herečka Helen Mirrenová čelí nevybíravým útokům za to, že přijala v novém filmu roli izraelské první premiérky Goldy Meirové. Lidé herečku, která dříve získala Oscara za roli královny Alžběty II., označují za rasistku a její obsazení do role Meirové považují za „facku do tváře“ všem Palestincům. Slovní i jiné útoky na známé osobnosti ze strany podporovatelů Palestiny nejsou zdaleka ničím novým.
Sedmašedesátiletá Mirrenová, která mimochodem v roce 2003 obdržela titul lady, čelí na sociálním sítím ostrým útokům. Lidé ji označují za nenávistnou osobu, která přijala roli „nechutného individua“. V novém snímku ztvárňuje první izraelskou premiérku Goldu Meirovou, která byla předsedkyní vlády mezi lety 1969 a 1974. Film natáčí izraelský režisér Guy Nattiv, který v minulosti rovněž získal Oscara.
Komentáře přicházejí ze strany podporovatelů Palestiny. „Jak nechutné je natáčet film o zločinné Goldě Meirové a samozřejmě, na scénu přichází rasistka Helen Mirrenová, aby nám ukázala tu nejhorší verzi nechutného člověka,“ napsal například jeden z uživatelů na sociálních sítích. Další pak označují obsazení herečky za facku do tváří všech, kteří podporují svobodu Palestiny, uvádí server The Jerusalem Post.
Mirrenová, která je držitelkou Oscara za ztvárnění současné královny Alžběty II. už v Izraeli dříve natáčela. V roce 2009 se během natáčení údajně ponořila do studia hebrejštiny, židovských dějin a psaní o holocaustu, aby se připravila na roli vysloužilé agentky izraelského Mossadu ve filmu „Dluh“. Byla mezi více než 200 herci, kteří podepsali otevřený dopis proti snahám bojkotovat filmový festival LGBTQ v Tel Avivu koncem října. Herečky se na sociálních sítích mnoho lidí také zastává s tím, že kampaň je samoúčelná a politicky vedená.
Golda Meirová byla čtvrtou izraelskou premiérkou a stála v čele země během jomkipurské války v roce 1973. Hovorově se jí říkalo „železná lady“ izraelské politiky a první izraelský premiér David Ben-Gurion ji jednou nazval „nejlepším mužem ve vládě“. Zemřela v roce 1978 na lymfom.
Antisemitské útoky na sociálních sítích nejsou nic nového. V červenci letošního roku se strhla obrovská vlna kritiky na hvězdnou zpěvačku Billie Eilish jen proto, že na svém Instagramu ve videu řekla „Ahoj, Izraeli“. Podle společnosti CCFP, která se zaměřuje na analýzu nenávistných výroků na sociálních sítích, byla akce proti zpěvačce vedena cíleně a mnoho komentářů pod videem bylo napsáno z profilů, které nikdy nepřidaly jedinou fotku a jinak na sítí aktivní nebyly.
Antisemitismus výrazně roste od května, kdy došlo k otevřenému konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Množily se zmíněné cílené útoky na profily Izraelců s cílem je sabotovat, hackovat, zablokovat či úplně zrušit. Podle společnosti Community Security Trust vzrostla od května celosvětově míra antisemitismu o zhruba 365 procent.