Novela trestního zákoníku

Okamurovci proti islámu. SPD navrhuje trestat i podporu ideologie hlásající nenávist

Novela trestního zákoníku
Okamurovci proti islámu. SPD navrhuje trestat i podporu ideologie hlásající nenávist

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hnutí Svoboda a přímá demokracie předložilo ve Sněmovně novelu trestního zákoníku, která přichází s tím, aby trestná byla podpora a propagace ideologie potlačující práva a svobody nebo hlásající nenávist, a nikoli pouze podpora a propagace takového hnutí. Se stejným návrhem přišli poslanci SPD již loni, Sněmovna o něm však tehdy nerozhodla.

Předkladatelé nyní stejně jako předtím argumentují případem bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud loni v září nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud posléze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil ho Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Tento proces podle předkladatelů ukázal mezeru v zákonu. „Lze ho vyložit tak, že postihuje pouze propagaci konkrétního hnutí, které hlásá potlačování svobod, ale nikoli samu ideologii, která nenávist a likvidaci lidských práv představuje a propaguje,“ uvedli v důvodové zprávě. Navržená novela trestního zákoníku podle nich neomezuje jakoukoli lidskou víru, a to ani tu „společensky negativní“. Omezuje pouze veřejné šíření a propagování takové víry, která ohrožuje svobody ostatních, napsali předkladatelé.

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí a kniha je v některých státech zakázána. Obvodní soud řešil otázku, zda salafismus je hnutí nebo ideologie. Dospěl k závěru, že jde o ideologii. Kniha podle něj nepropaguje hnutí, a proto vynesl zprošťující rozsudek. Podle žalobců však kniha obsahuje kontroverzní pasáže o potřebě prosazování práva šaría a vykazuje protidemokratické rysy. Sáňka, jemuž hrozilo až desetileté vězení, obžalobu odmítal a považoval ji za vymyšlenou. Soud loni v září Sáňku osvobodil, nadřízený soud ale letos v únoru rozsudek zrušil. Vrátil ho Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který by se jím měl zabývat opět na konci ledna příštího roku.

Předlohu poslanců SPD nejprve dostane k posouzení vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci na některé z příštích schůzí. S dřívějším návrhem poslanců SPD z minulého volebního období vyslovila tehdejší vláda nesouhlas. Uvedla mimo jiné, že ho pokládá za nepřipravený a neprodiskutovaný na odborné úrovni.

,