Apple a Amazon chtějí podnikat v Saúdské Arábii

Apple a Amazon chtějí podnikat v Saúdské Arábii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americké firmy Apple a Amazon jednají v Saúdské Arábii o získání licence k podnikání v této zemi. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Obě firmy nyní prodávají své produkty na saúdském trhu prostřednictvím třetích stran a obě jsou vysoko na seznamu zahraničních firem, na jejichž přítomnosti v zemi má Rijád zájem.

Jednání s technologickými giganty je dalším krokem v plánu korunního prince Muhammada bin Salmána zaměřeného na restrukturalizaci ekonomiky a snížení závislosti země na příjmech z prodeje ropy.

Firmy by získaly přístup na poměrně bohatý trh, který už dnes patří z hlediska používání internetu a aplikací pro chytré telefony k největším na světě. Zhruba 70 procent saúdské populace je mladší 30 let a hojně využívá sociální média.

Apple, který jedná o licenci s úřadem pro zahraniční investice SAGIA, by měl povolení získat do února a první obchod otevřít počátkem roku 2019. Jak vyplývá z dat společnosti Euromonitor, nyní je Apple na saúdském trhu mobilních telefonů po jihokorejském Samsungu dvojkou.

Jednání Amazonu jsou v počátečním stadiu a podle zdrojů Reuters žádné konkrétní termíny zatím nepadly. Počátkem letošního roku firma získala internetový obchod Souq.com se sídlem v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, a otevřela si tak cestu k prodeji i v Saúdské Arábii.

,

28. prosince 2017