řidič zadržen

V Londýně útočil terorista. Najel autem do lidí

řidič zadržen
V Londýně útočil terorista. Najel autem do lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Protiteroristické oddělení policie začalo vyšetřovat incident, při němž v úterý ráno najelo do zátarasů u britského parlamentu v Londýně auto. Devětadvacetiletý řidič byl zadržen. Velitel protiteroristického oddělení Neil Basu na tiskové konferenci řekl, že zatčený s policií nespolupracuje. Náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace uvedl, že zadrženým je britský občan pocházejícího původně z jiné země. Jde o obyvatele anglického Midlandu, jeho jméno ale policie nezveřejnila.

Policie již předtím ve svém prohlášení uvedla, že čin považuje za teroristický a že řidič auta byl zatčen kvůli podezření na spáchání teroristického útoku. Auto srazilo několik lidí, podle nového oznámení záchranné služby byli zraněni tři lidé, avšak nikoli vážně. Premiérka Theresa Mayová oznámila, že myslí na zraněné.

Basu také řekl, že nic nenaznačuje tomu, že by Londýňanům hrozilo další nebezpečí.

Podezřelý podle BBC neměl dříve co do činění ani s tajnou službou MI-5, ani s protiteroristickou policií.

Policie kvůli němu prohledávala jeden dům v Nottinghamu a dva v Birminghamu, odkud v pondělí vyjel; v centru Londýna se podle policie pohyboval více než sedm hodin před činem.

BBC také oznámila, že zraněni jsou tři lidé a jeden z nich je v nemocnici. Záchranná služba v aktualizovaném prohlášení uvedla, že dva lidé byli převezeni do nemocnice a třetí s menším zraněním byl ošetřen na místě.

"Protože to byl zřejmě úmyslný čin a vzhledem k místu to považujeme za terorismus," řekl Basu. Vyloučil přitom informace, které se objevily v médiích a podle nichž možná policie auto stíhala. Basu řekl, že za autem zatčeného policejní dodávka nejela. "Myslím, že to byla sanitka, která reagovala na úplně jiné zavolání," řekl.

Ráno najelo auto velkou rychlostí do betonového zátarasu před parlamentní budovu. Policisté byli rychle na místě a řidiče zatkli, nikdo jiný v autě nebyl. Auto srazilo několik lidí, včetně skupiny cyklistů, kteří čekali na semaforu na zelenou.

Britská média už během dne uváděla, že policisté rozšířili zatarasenou zónu a prohledali automobil, jímž je stříbrný Ford Fiesta. Oblast prohledali i policejní psi. Na místě se nenašly žádné zbraně.

"To auto jelo rychle a narazilo do zátarasů před Sněmovnou lordů. Byla slyšet velká rána a trochu se zakouřilo, ale řidič nevylezl ven. Ochranka začala křičet na lidi, ať běží pryč," řekla agentuře AP Ewelina Ochabová, která incident viděla. "Viděl jsem auto, jak narazilo do bariéry před Westminsterským palácem, z auta se kouřilo. Policie byla okolo a odháněla lidi. Někoho vytahovali z auta," řekl Donovan Parson, který byl před palácem jako kameraman ranního pořadu televize ITV. "Nevypadalo to jako nehoda," konstatoval Jason Williams, který žije poblíž.

Rychlou práci policie ocenil londýnský starosta Sadiq Khan, který oznámil, že je s policií v kontaktu. Mayová, která je právě na dovolené ve Švýcarsku, na události reagovala na twitteru: "Myslím na ty, kteří byli při incidentu ve Westminsteru zraněni. Děkuji zásahovým složkám za jejich okamžitou a odvážnou reakci." Reagoval také vůdce opozice Jeremy Corbyn i bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. "Velmi smutné a velmi znepokojující," napsal na twitteru.

I po odpoledním jednání výboru pro krizové situace COBRA zůstal stupeň bezpečnostních opatření kvůli hrozbě teroristického útoku druhý nejvyšší.

, zd