Kauza Čapí hnízdo

Bradáčová kárá žalobce Čapího hnízda: Nebyl efektivní, chci rychlé ukončení vyšetřování

Kauza Čapí hnízdo
Bradáčová kárá žalobce Čapího hnízda: Nebyl efektivní, chci rychlé ukončení vyšetřování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze Jaroslav Šaroch nepostupoval v kauze Čapí hnízdo dost důrazně a efektivně, uvedla dnes pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V kauze Čapí hnízdo je trestně stíhán premiér Andrej Babiš a další lidé. Ukončeno by mělo být vyšetřování do konce prosince, podle dřívějších zpráv se ale zřejmě podruhé prodlouží.

Na závěrech se podle Bradáčové shodlo jak pražské vrchní státní zastupitelství, tak i vedení Městského státního zastupitelství v Praze. „Na základě těchto zjištění bylo přijato opatření směřující k tomu, aby dozorový státní zástupce byl aktivnější a zajistil tak úplné a rychlé ukončení vyšetřování,“ uvedla Bradáčová ve středu. Celé sdělení Bradáčové čtěte zde.

Bradáčová iniciovala kontrolu žalobce v kauze Čapí hnízdo v říjnu. Takzvaný vnitřní dohled iniciovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze i loni. Už tehdy Lenka Bradáčová označila délku vyšetřování za „jen hraničně akceptovatelnou“, za práci podřízeného městského zastupitelství se tehdy ale postavila.

Středečním sdělením Bradáčová reaguje na „četné dotazy žurnalistů“ a promluvila s ohledem „na zřejmý významný veřejný zájem“.

V kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo čelí stíhání premiér Andrej Babiš (ANO) i někteří členové jeho rodiny. Interní kontrolu iniciovala Bradáčová v říjnu, tedy ještě před vypuknutím aféry kolem údajného zavlečení Babišova syna Andreje na Ruskem okupovaný Krym.

Městské zastupitelství prodloužilo termín pro vyšetřování kauzy do konce letošního roku, dříve ale připustilo, že ani to nebude stačit. Právě kvůli prodloužení zahájil sám dozorující státní zástupce Šaroch prověrky práce policistů, kteří mají vyšetřování případu na starosti.