Proti "zemi imigrantů"

Viktor Orbán, bojovník za křesťanskou Evropu, vyhrál už čtvrté volby

Proti "zemi imigrantů"
Viktor Orbán, bojovník za křesťanskou Evropu, vyhrál už čtvrté volby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána zřejmě po nedělních volbách udrží v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu. S odkazem na průběžné výsledky centrální volební komise to napsala agentura Reuters. Dosud měl Fidesz ve 199členném parlamentu 133 poslanců, což je nejtěsnější možná ústavní většina, nově by mohl mít o jeden mandát více.

 „Poté, co dalo jasně najevo, že je proti migraci Bavorsko, Itálie, Česko a Rakousko, je nyní řada na Maďarsku,“ řekl Orbán portálu Origo v dnes zveřejněném rozhovoru. V předvolební kampani se stavěl do role zachránce maďarské křesťanské kultury před muslimskou migrací do Evropy. Podle svých kritiků tak v Maďarsku rozdmýchával xenofobii.

Orbán novinářům u volební místnosti řekl, že hlasoval pro svůj Fidesz, protože to je „jediná bezpečná volba“, a že během dne hodlá mobilizovat voliče.

„Odsud půjdu burcovat voliče… každého žádám, aby se voleb zúčastnil,“ řekl Orbán po odchodu z volební místnosti.

O letošní volby byl podle průběžných oznámení volební komise mimořádný zájem. Do 15:00 SELČ hlasovalo přes 53,6 procenta voličů. V předchozích parlamentních volbách v roce 2014 to ve stejný čas bylo 45 procent voličů. Dnešní volební účast dosahuje téměř 70%.

O zájmu o hlasování svědčí i zpravodajství agentury Reuters. Její korespondenti ohlásili, že se před některými volebními místnosti v Maďarsku vytvořily dlouhé fronty. Velký zájem hlasovat mají i Maďaři v zahraničí. V Londýně před ambasádou fronta měla několik stovek metrů, někteří lidé, které neodradil ani déšť, zde museli čekat i více než dvě hodiny.

Komentátoři vysokou volební účast, která by mohla překročit 70 procent, vysvětlují mimo jiné tím, že se opozici nakonec podařilo přimět Maďary nespokojené s Orbánem, aby šli hlasovat. Zatímco nízká účast by podle expertů byla pro Orbána výhodná, při velkém zájmu voličů by ale nakonec nemusel získat parlamentní většinu.

Orbán po výhrách v letech 2010 a 2014 využil převahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví, média a do klíčových pozic ve státní správě i byznysu dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodní organizace.

„EU není v Bruselu. EU je v Berlíně, v Budapešti, v Praze a v Bukurešti,“ řekl dnes Orbán na dotaz, zda bojuje proti evropskému bloku. Uvedl také, že bude hájit zájmy Maďarska a že Maďarsko je oddaným členem mezinárodních organizací. „Naši zemi milujeme a za naši zemi bojujeme,“ dodal.

Pokud Orbán s převahou zvítězí, může se podle Reuters pokusit posílit skupinu středoevropských zemí v jejich kritickém postoji vůči unijní přistěhovalecké politice. Z Orbánova vítězství budou těžit i nacionalistická uskupení v regionu, například v Polsku či Rakousku, což může vyvolat trhliny v jednotě evropského bloku.

Maďarsko má v současné době s Bruselem napjaté vztahy, což ale Orbán umí využít k získání podpory veřejnosti, která rovněž oceňuje fakt, že jeho vláda drží rozpočtový deficit pod kontrolou a že Maďarsku se hospodářsky daří a nezaměstnanost klesá.

Podle průzkumu agentury Závecz zveřejněného v pátek Fidesz podporovalo 46 procent rozhodnutých voličů, druhý se umístil krajně pravicový Jobbik s 19 procenty a socialisté byli třetí se 14 procenty. Nicméně předvolební sondáže se mohou ukázat jak nepříliš vypovídající, protože třetina voličů byla nerozhodnutá.

Hlasování začalo v 06:00 SELČ a skončilo v 19:00 SELČ. Odhady z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností se neplánují a předběžné výsledky mají být známé pozdě večer.

,