islám v Německu

Velký spor o islám: Muslimové k Německu patří, prohlásil prezident. Ministr vnitra si myslí opak

islám v Německu
Velký spor o islám: Muslimové k Německu patří, prohlásil prezident. Ministr vnitra si myslí opak

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil, že muslimové jsou součástí německé společnosti. V rozhovoru s deníky mediální skupiny VRM přitom nepřímo podpořil i vyjádření jednoho ze svých předchůdců Christiana Wulffa o tom, že islám patří k Německu, což se v Německu v posledních dnech stalo opět předmětem polemiky.

Steinmeier se odvolal na výrok Wulffa, který byl ve funkci hlavy státu v letech 2010 až 2012. Wulff 3. října 2010 při příležitosti 20. výročí znovusjednocení Německa v Brémách prohlásil, že příslušnost k Německu nelze zužovat na cestovní pas, minulost rodiny nebo náboženskou víru. „Křesťanství nepochybně patří k Německu. Židovství nepochybně patří k Německu. To jsou naše křesťansko-židovské dějiny. Ale islám mezitím také patří k Německu,“ prohlásil tehdy Wulff, který byl před převzetím prezidentského úřadu významným politikem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

„A od tohoto poselství se nesmíme distancovat,“ prohlásil nyní Steinmeier v rozhovoru s německými regionálními deníky. Podle bývalého čelného představitele německé sociální demokracie (SPD) Wulff nehovořil jako historik nebo religionista. „Jeho poselství bylo: ‚Muslimové v Německu sem patří‘,“ zdůraznil nynější prezident.

Steinmeier rovněž vyzval k tomu, aby se lidé nepřeli kvůli novinovým titulkům a nadpisům, ale o nástroje k dosažení zdařené integrace.

Debatu o islámu v Německu opět rozproudil nový německý ministr vnitra Horst Seehofer, který minulý týden v rozhovoru s deníkem Bild řekl, že islám k Německu nepatří a Německo je utvářeno křesťanstvím. „Muslimové, kteří u nás žijí, ale samozřejmě k Německu patří,“ zdůraznil v rozhovoru Seehofer z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a zároveň prohlásil, že chce vyhledávat a v případě nutnosti i rozvíjet dialog s muslimskými organizacemi.

Německá kancléřka Angela Merkelová už před třemi lety podobně jako Wulff prohlásila, že islám k Německu patří a minulý pátek se naopak distancovala od slov šéfa sesterské bavorské strany Seehofera. Německo je sice podle ní výrazně utvářeno křesťanstvím, ale v zemi žijí také čtyři miliony muslimů. „Tito muslimové patří také k Německu a zrovna tak patří k Německu jejich náboženství, tedy i islám,“ potvrdila svůj postoj kancléřka.

Z celkového počtu 82,5 milionu obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

,