Jeruzalém

Diplomatické napětí roste. Vlivní imámové se odmítají sejít s viceprezidentem USA Pencem

Jeruzalém
Diplomatické napětí roste. Vlivní imámové se odmítají sejít s viceprezidentem USA Pencem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Imám káhirské mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islámu, se odmítl sejít s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě Egypta. Schůzku zrušil rovněž papež egyptské koptské církve Tavadros II. Pence míří do Izraele 17. prosince a chtěl se sejít i s palestinským vedením, avšak i Ramalláh schůzku s ním odvolal. Jde o projev protestu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlaví město Izraele.

Agentura Reuters citovala z prohlášení mešity Al-Azhar, podle nějž imám Al-Azharu šajch Muhammad Ahmad Tájib odmítl žádost USA o setkání s Pencem. Mělo se konat 20. prosince.

Koptská komunita dnes oznámila, že podobě se zachová i Tavadros II. Trumpovo středeční oznámení o Jeruzalému je podle koptů projevem „opovržení miliony Arabů“.

Palestinská samospráva dnes potvrdila, že schůzka jejího předsedy Mahmúda Abbáse s Pencem, plánovaná původně na 19. prosinec, se konat nebude. Pence má 17. prosince přijet do Izraele, odkud zamíří do Egypta, kde se má sejít s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

Trump dal pokyn k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a rozešel se tak se svými předchůdci. Status Jeruzaléma je citlivé téma a podle zbytku světa se o jeho statusu má jednat v izraelsko-palestinských rozhovorech. V pátek se konaly v muslimském světě bouřlivé protesty, při nichž zahynul jeden člověk a množství lidí bylo zraněno.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který s Trumpem také nesouhlasí, dnes vyzval muslimy, aby při svých protestních akcích zachovali klid a jednali v souladu s právem a demokracií. Na palestinských územích i v Turecku protesty pokračovaly i dnes. „Osud Jeruzaléma nemůže být ponechán státu, který palestinskou zem okupuje od roku 1967 bez ohledu na právo a morálku,“ řekl Erdogan.

V telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se podle zdroje z Erdoganova okolí oba prezidenti shodli, že se společně pokusí přimět USA Trumpovo rozhodnutí zrušit.

Protesty se neomezují jenom na muslimský svět. Na jihu Švédska v Malmö se sešlo asi 200 lidí a provolávali protižidovská hesla. Ministryně zahraničí Margot Wallströmová k tomu uvedla, že volat po smrti Židů je „naprosto nepřijatelné“. Projevy antisemitismu odsoudil i ministr spravedlnosti Morgan Johansson. V Malmö žije podle agentury AP 285.000 lidí a podle statistiky sedm procent z nich pochází z Blízkého východu.

Echo24, ČTK