Komunisti podrží Babiše. Spolupráce má podle obou stran smysl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podpora komunistů vládnutí hnutí ANO stále platí. Při hodnocení toleranční dohody se oba subjekty shodly, že spolupráce má smysl a budou spolupracovat i nadále. Oznámili to po společném jednání předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
KSČM a hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodly, že spolupráce má smysl a budou spolupracovat i nadále, řekli Filip a Faltýnek po jednání.
— ČT24 (@CT24zive) July 16, 2019
Hnutí ANO by výměnou za to mohlo ve Sněmovně v prvním čtení podpořit komunistický návrh na ústavní ochranu vody. Vláda dřív k předloze zaujala negativní stanovisko. Komunisté dali v úterý kvůli tomu najevo značnou nelibost.
"Dohoda o toleranci má smysl a klub KSČM bude dále spolupracovat s klubem hnutí ANO," řekl Filip. Pozitivně spolupráci hodnotil i Faltýnek, za půl roku od poslední bilanční schůzky s KSČM se podle něho neobjevil žádný zásadní rozpor.
Filip řekl, že na schůzce se dnes nediskutovalo o výši schodku státního rozpočtu na rok 2020. Zatímco vláda chce schodek ve výši 40 miliard korun, komunisté trvají na schodku o deset miliard nižším.
Komunisté si před rokem stanovili sedm podmínek tolerance. Filip řekl, že zástupci komunistů na jednání dnes pozitivně hodnotili zvyšování mezd a důchodů. Poděkovali za podporu zákona o zdanění církevních restitucí. "Shodli jsme se na tom, že vláda bude připravovat i případné stanovisko k těm ústavním stížnostem k Ústavnímu soudu, abychom byli schopni obhájit rozhodnutí Poslanecké sněmovny," řekl Filip.
Za kontroverzní bod Filip označil ústavní ochranu vody. Komunisté navrhli, aby hnutí ANO podpořilo schválení zákona v prvním čtení. Faltýnek řekl, že ANO by zákon mělo prvním čtením nechat projít a následně o něm diskutovat ve sněmovních výborech. Klub hnutí ANO bude podle něj ještě o návrhu diskutovat. Na jednání chce pozvat zástupce KSČM, aby jim vysvětlili "šíři" návrhu. Negativní stanovisko vlády podle něj pro schválení zákona v prvním čtení není rozhodující.
Komunisté navrhují rozšířit nynější článek ústavy, podle kterého "stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství". Nově by zněl, že voda, jakož i ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství, je ve vlastnictví České republiky. "ČR chrání a zvelebuje toto bohatství a je povinna zajistit ochranu a šetrné využívání vody jako základní životní potřeby i ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství ve prospěch svých občanů a následujících generací," stálo by v ústavě. Vládní legislativci v podkladech pro ministry poukázali na to, že voda nyní majitele nemá, ve vlastnictví je až po odběru. Pokud by se stal majitelem vody stát, nesl by odpovědnost například za povodně nebo za vodní erozi.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček dnes společně požádali o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem kvůli sporu o výměnu ministra kultury. Hamáček to řekl ČTK po zhruba dvacetiminutovém jednání s premiérem na úřadu vlády. Seznámil ho s výsledky pondělního předsednictva sociální demokracie, které trvá na jmenování Michala Šmardy a Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z menšinového kabinetu. Babiš uvedl, že schůzka by se mohla uskutečnit příští týden.