Ministr chystá změnu v obsazování šéfů zastupitelství

Šéfy státních zastupitelství čekají změny. Kněžínek chce, aby prošli konkurzem

Ministr chystá změnu v obsazování šéfů zastupitelství
Šéfy státních zastupitelství čekají změny. Kněžínek chce, aby prošli konkurzem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vedoucí státních zastupitelství čekají personální změny. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) totiž chce příští rok předložit novelu, podle níž by všichni museli ve funkci skončit a projít konkurzem, pokud by chtěli pokračovat. Funkční období vedoucích státních zástupců, kterých je nyní zhruba sto, by mohlo být dále pouze desetileté. Unie státních zástupců zavedení funkčních období pro šéfy státních zastupitelství podporuje. Upozorňuje ale, že vyměnit vedoucí státní zástupce nelze naráz.

„Je třeba vyvarovat se masivní výměny vedoucích státních zástupců k jednomu datu, která by vyvolávala podezření z účelové snahy politické moci zbavit se konkrétních osob,“ uvedl pro deník Echo24 za Unii státních zástupců Ondřej Šťastný. „Velmi se kloníme k tomu, aby přeobsazení vedoucích funkcí bylo plynulé a rozvržené do období několika let, podobně jako tomu bylo, když se zhruba před 10 lety tato změna zaváděla v soudní soustavě,“ dodal Ondřej Šťastný.

Novelu zákona o státním zastupitelství, která by přesoutěžení všech pozic vedoucích státních zastupitelství zavedla, plánuje ministerstvo předložit koncem příštího roku. Změny slibuje pozvolné. „Zmiňované konkurzy by se měly uskutečnit výhledově do pěti let, ale týkat by se měly pouze vedoucích a určitě to nebude ze dne na den,“ uvedl pro Echo24 za resort spravedlnosti Vladimír Řepka s tím, že se nejedná o novou komplexní úpravu státního zastupitelství, ale pouze o doplnění současné úpravy. 

Podobnou novinku se pokusil prosadit Kněžínkův předchůdce Robert Pelikán (ANO). Předložit návrh ale nestihl. Už tehdy ale exministr spravedlnosti, šéf TOP 09 a lídr koalice pro pražské komunální volby Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil varoval, že může jít o pokus hnutí ANO o zbavení se nepohodlných státních zástupců a zmiňoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a pražskou vrchní státní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Pelikán to odmítl

Předložení změn ve státním zastupitelství „pro jeho účinnější správu a posílení odpovědnosti státních zástupců“ stojí i v programovém prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Vládu vede premiér Andrej Babiš, který je jako první český předseda vlády zároveň trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.

‚Žádná vedoucí funkce nemá být napořád‘

Unie státních zástupců zavedení funkčních období pro vedoucí státních zastupitelství podporuje. „Máme za to, že žádná vedoucí funkce nemá být napořád a pravidelné změny vedoucích státních zástupců na základě transparentního výběru soustavě státního zastupitelství prospějí. Mimořádně důležité je, jak konkrétně by změna zákona vypadala,“ uvedl Ondřej Šťastný.

Masivní výměna šéfů státních zastupitelství v jedné chvíli by ale podle Unie státních zástupců byla výraznou změnou podoby celé soustavy státního zastupitelství. „Vedoucí státní zástupce je pro fungování státního zastupitelství, v jehož čele stojí, velice důležitou osobou, může například udělovat podřízeným státním zástupcům závazné pokyny, jak postupovat v konkrétních trestních kauzách. Má tudíž podstatně silnější pravomoci než například předseda soudu. Především proto je třeba, aby taková změna byla transparentní, plynulá a neuspěchaná,“ vysvětlil pro Echo24 Ondřej Šťastný z Unie státních zástupců.