Švýcaři spontánně zveřejňují své příjmy. Pro dobrou věc, nebo je to hloupost?

Švýcaři spontánně zveřejňují své příjmy. Pro dobrou věc, nebo je to hloupost?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

I když jim to nikdo nezakazuje, ani Švýcaři nemluví o svých příjmech – alespoň většina z nich. Tato zvyklost má už ale přesně týden zajímavou trhlinu. Na internetové stránce zeigdeinenlohn.ch (ukažsvoumzdu) může každý, kdo se k tomu odhodlá, celému světu prozradit, kolik si za měsíc vydělá. Udělalo to už přes 350 Švýcarů a Švýcarek. A vedle částky k tomu přidali i svou fotografii, uvedli své jméno, povolání a věk.

Záměrem je, aby se lidé odhalili a podpořili vznik nové kultury, jíž je debata o mzdách, říká šéfka kampaně Isabelle Lüthiová. Za novou platformou stojí různé odbory, politické strany a organizace. S novou transparencí chtějí odhalit nerovnosti v příjmech. Odboráři vycházejí z toho, že ženy berou ve Švýcarsku o zhruba 20 procent méně než muži v těchže funkcích. Nejde ale jen o rozdíly u pohlaví. Podle Lüthiové platová diskriminace nepostihuje jen ženy, ale postižení jsou i Nešvýcaři či pracovníci na zkrácený úvazek.

Mezi těmi, kdo prozradili své příjmy, jsou například profesorka (11500 švýcarských franků hrubého měsíčně – v přepočtu 260 tisíc Kč), účetní (9000 franků), učitelka ZŠ (7000 franků), zahradník (5700 franků), servisní technik (5500 franků), laborant (5250 franků), prodavač (4900 franků), ochutnávač kávy (3800 franků), pouliční muzikant (3758 franků) nebo autolakýrnice (3400 franků). Platový striptýz může být ale zajímavý i pro ty, kdo v alpské republice nežijí, ale třeba uvažují, že by tam vyrazili za prací. Například specializovaná pečovatelka si může přijít na až cca 8 tisíc franků měsíčně (asi 181 tisíc Kč).  

Pokud má jít o příjmovou rovnost, je podle názoru Švýcarského svazu zaměstnavatelů transparence zbytečná. „Pohlavně neutrální vícestupňové mzdové systémy, jak jsou v praxi využívány v praxi, postačí,“ tvrdí mluvčí svazu Fredy Greuter. Akce zeigdeinenlohn.ch vzbuzuje vesměs kritiku až posměšky také v diskusích pod články v médiích, jež o věci informují. Kritici mimo jiné připomínají, že bez dalších důležitých ukazatelů, jako jsou například vzdělání, praxe, zkušenost, pracovní nasazení či kvalita práce, nemá podobné odhalování příjmů příliš smysl.

, red