Konec nejasným signálům

Žena mlčí? Pak jde o znásilnění. Španělsko zavádí zákon o sexu se souhlasem

Konec nejasným signálům
Žena mlčí? Pak jde o znásilnění. Španělsko zavádí zákon o sexu se souhlasem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Španělská vláda se chystá zavést nový zákon o sexu se souhlasem, který by odstranil nejednoznačnosti v případech znásilnění. Podle něj by souhlas k pohlavnímu styku musel být výslovný, cokoliv jiného včetně mlčení by bylo považováno naopak za nesouhlas. Legislativní snaha vlády přichází po kontroverzi, kterou rozpoutalo znásilnění osmnáctileté Španělky skupinou pěti mužů. Soud je nakonec propustil na kauci, protože neuznal, že šlo o znásilnění.

Podle návrhu zákonu by „ano znamenalo ano“ a cokoliv bez výslovného souhlasu by bylo považováno za znásilnění. Podle dosavadních španělských předpisů musí trestný čin znásilnění obsahovat prvky násilí a pohrůžky. „Pokud žena neřekne přímo ano, tak všechno ostatní znamená ne,“ okomentovala návrh legislativy Carmen Calvo Poyatová, místopředsedkyně vlády a ministryně pro rovnost.

Podle Patricie Faraldo Cabanové, právničky, která se na návrhu podílela, chápe nová formulace souhlas nejen jako verbální projev, ale také jako cosi nevysloveného, například řeč těla. „Pořád se může jednat o znásilnění, i když oběť neklade odpor,“ řekla. „Pokud je svlečená a aktu se sama účastní, očividně k souhlasu došlo. Pokud pláče, je nehybná a akt si neužívá, tak souhlas chybí.“

Chystaná novela se podobá té, která nedávno vstoupila v účinnost ve Švédsku. Psali jsme o ní zde.

Pětice mladíků ze Sevilly byla ve vězení od července 2016. Zatčeni byli v Pamploně krátce poté, co při tamních oslavách svátku svatého Fermína společně sexuálně zneužili tehdy osmnáctiletou dívku. Skupina, která se na sociální síti sama označovala jako La Manada (Smečka), si událost natočila na video mobilním telefonem.

Prokuratura jejich konání označila za znásilnění a žádala pro ně téměř 23 let vězení. Soud v Pamploně je ale potrestal jen za opakované sexuální zneužití, protože se podle něj neprokázalo násilí ani vyhrožování. Rozhodl, že pětice mladíků může po zaplacení 6000 eur (asi 154 tisíc korun) opustit vězení a musí se třikrát týdně hlásit soudu v místě pobytu. Prokuratura i odsouzení se proti verdiktu odvolali.

Verdikt z konce dubna vyvolal ve Španělsku masové demonstrace proti násilí na ženách a plnil dlouho přední stránky novin. Vyvolal také diskusi o trestním právu a ministerstvo spravedlnosti kvůli němu ustavilo expertní komisi, která měla přezkoumat příslušné paragrafy v trestním řádu.

, jhr