PŮVOD JEDU NOVIČOK

Moskva obviňuje Česko: Jste schopni Novičok vyrábět

PŮVOD JEDU NOVIČOK
Moskva obviňuje Česko: Jste schopni Novičok vyrábět

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu novičok. V Moskvě to v úterý novinářům řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Reagoval tak na informace o tom, že Praha a Stockholm si předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.

„Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné,“ řekl Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. „Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci,“ prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Stropnický si zve ruského velvyslance

České ministerstvo zahraničí v reakci odkázalo na sobotní vyjádření ministra zahraničí Martin Stropnického a ministryně obrany Karly Šlechtové (oba v demisi za ANO), ve kterém důrazně odmítli tvrzení Ruska, že by ČR mohla být původcem smrtící látky novičok. Stropnický řekl, že může garantovat, že se na území ČR nenacházejí žádné zbraně podobné látce novičok, ať už starší nebo nové generace. Šlechtová zdůraznila, že Česko striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek. Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí v úterý zároveň v reakci na nejnovější vyjádření ruské diplomacie připomněla, že na středu si Stropnický předvolal ruského velvyslance.

„Na zítřejší (středeční) dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany,“ uvedlo v úterý české ministerstvo na twitteru. V pondělí adresovalo stejnou žádost ruskému velvyslanci ve Stockholmu švédské ministerstvo zahraničí.

Ruský ambasador ve Švédsku Viktor Tatarincev v úterý podle zprávy TASS švédskou stranu upozornil, že v armádním výzkumném ústavu ve městě Umea asi 500 kilometrů severně od Stockholmu se skladují vzorky nejrůznějších chemických, bakteriologických a radioaktivních látek. Psal prý o tom jak švédský tisk, tak i zaměstnanci ústavu v Umea, kteří přítomnost jmenovaných vzorků potvrdili. „Verzi Londýna, která jednostranně a bez důkazů obviňuje a odsuzuje Rusko, odmítáme,“ řekl ruský diplomat.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Skripalovi jsou hospitalizováni, jejich stav je kritický. Nejmenovaný ruský vědec dnes agentuře Interfax řekl, že prakticky nemají šanci přežít. „Jakmile je odpojí od podpůrných přístrojů, zemřou,“ citovala agentura experta, který se údajně na vývoji látky podílel.

Rusko jakýkoli podíl na útoku popírá. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že látka jménem novičok se v Rusku nikdy nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Za jejího možného původce označila Moskva kromě Česka a Švédska i Slovensko, Británii nebo USA. Už několik ruských vědců přitom v médiích potvrdilo, že se na vývoji jedu novičok podíleli, konkrétně v utajené chemické továrně v Šichanech v Povolží.

,

20. března 2018