„Máme stamiliardový problém,“ řekla Maláčová. Chce víc danit firmy, majetek a byty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se stamiliardové schodky státního rozpočtu nedají vyřešit omezením na straně výdajů, místo toho je třeba navýšit příjmy z daní, myslí si. Místopředsedkyně ČSSD si pro to vysnila zdanění bytů, dále vyšší zdanění firem anebo navýšení daně majetkové. Řekla to v rozhovoru serveru Seznam Zprávy.
Maláčová má za to, že výdaje prohloubila především koronavirová pandemie a není vinou chybného úsudku členů vlády. „Dají se ušetřit jednotky miliard, ale my máme stamiliardový problém,“ řekla k výdajům státu.
Peníze plánuje ministryně získat úpravou daňového systému. „My chceme daň z příjmů fyzických osob nechat tak, jak je, pro lidi do zhruba trojnásobku průměrné mzdy. To je dnes zhruba do 110 tisíc. Takže do 110 tisíc korun by zůstalo 15 procent, potom jít tou cestou 21 procent a tuším, že 25 procent tam je. Dále chceme progresivní zdanění u daně z příjmů právnických osob minimálně o ta 2 procenta více, tak jak je to na Slovensku. A chceme u nich také progresi,“ nastínila Maláčová své plány pro případ, že by setrvala na resortu, který tradičně spolkne z rozpočtu nejvíce financí.
Podle Maláčové by větší firmy mohly odvádět daně ve výši 25 procent. „My nejsme komunisti, kteří chtějí snad 60 procent,“ ohradila se. Ministryně chce sáhnout také na majetkové daně. „Samozřejmě chceme majetkové daně. Dědickou daň pro lidi s majetky nad 50 milionů korun. Pak chceme po vzoru debaty v Německu mít takzvanou milionářskou daň, to znamená roční daň v řádu nižších jednotek procent pro lidi s majetky vyššími než 100 milionů korun. To je ten základ,“ myslí si.
Danění bytů
Zmínila se taktéž o dlouhodobě kontroverzním tématu zdanění bytů. „Domnívám se, že když jsme v takové krizi bydlení, tak by byty měly sloužit k bydlení, a ne investicím. A to se dá dobře regulovat přes daňová incentiva. Bylo by to od čtvrtého bytu výše, asi jediná osoba nepotřebuje k bydlení čtyři byty. Bylo by to v řádu jednotek procent, tak jak je to běžné na západ od nás,“ plánuje Maláčová.
Původně chtěla ministryně nastavit limit na tři byty, nicméně podle ní někteří lidé mohou vlastnit vícero nemovitostí včetně bytů pro ostatní členy rodiny. „ Tak abychom nebudili nějaké vášně, protože to má opravdu cílit na investory a spekulanty, kteří jich mají desítky nebo i stovky,“ uvedla Maláčová.
Ministryně práce se nedávno neshodla s šéfkou státní kasy Alenou Schillerovou na podobě rozpočtu pro resort práce na příští rok. Důvodem je částka na sociální služby. Maláčová žádá ještě 1,5 miliardy na provoz a 3,1 miliardy na platy. Na ostatních položkách je shoda. Ministerstvo práce musí ještě dodat další podklady, o částkách by měla rozhodnout vláda.
Resort práce měl podle původního návrhu rozpočtu příští rok hospodařit s výdaji 741,6 miliardy korun. Proti letošku by to bylo o 27,1 miliardy víc. Na schválené zvýšení přídavků pro víc dětí či odměny pěstounů mu ale chybělo několik miliard korun. Nově by tak měly výdaje zatím činit 746,3 miliardy. Většinu výdajů tvoří takzvané výdaje mandatorní, které ministerstvo musí ze zákona vyplatit. Příjmy se teď upřesňují podle nových odhadů ekonomického vývoje. První rozpočtový návrh počítal s částkou 558 miliard.