Čínský virus se objevil už v desítce zemí, další případ potvrdily USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Nemocí se v Číně nakazilo nejméně 830 lidí. Kromě Číny jsou však potvrzené případy v téměř desítce dalších zemí, píše deník South China Morning Post. V pátek například Spojené státy potvrdily druhého pacienta. Ve Wu-chanu na krizi reagují dokonce výstavbou nové nemocnice s tisícem lůžek.
Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej. Tato v jiné zemi těžko představitelná opatření, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření nákazy, dopadla na desítky milionů lidí.
Případy úmrtí způsobených koronavirem už nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i ze dvou dalších regionů nejlidnatější země světa. Onemocnění bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu, zejména v asijských státech jako Tchaj-wan, Jižní Korea, Japonsko, ale i v USA. V ostatních zemích jde však zatím o jednotky nakažených, všechna úmrtí jsou zatím hlášena pouze v Číně.
Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných ilegálně na jednom wuchanském tržišti.
Ve Spojených státech byl zaregistrován druhý pacient, u něhož se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Jde o ženu, která se minulý týden vrátila z Číny. Podle médií to oznámilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Agentura Reuters napsala, že dotyčná přiletěla z města Wu-chan, kde se nový koronavirus na konci loňského roku objevil, a že infekce u ní byla zjištěna v Chicagu. Podle agentury AP jde o 60letou ženu, která se do USA vrátila 13. ledna bez jakýchkoli známek onemocnění, ale o několik dní později oznámila doktorovi, že jí není dobře. V USA prošetřují v souvislosti s virem na šest desítek lidí.
Ministerstvo varuje Čechy před cestováním
Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nového typu koronaviru. Všem lidem, kteří v Číně pobývají, doporučuje zvýšenou hygienu, používat preventivně roušky přes ústa a vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob. Diplomacie to uvedla na svých internetových stránkách. Čínské úřady v souvislosti se šířením koronaviru evidují 26 mrtvých.
Už ve čtvrtek ministerstvo doporučilo Čechům, aby necestovali do města Wu-chan v provincii Chu-pej, kde se nákaza objevila jako první. Zvýšenou obezřetnost a používání roušek diplomacie doporučuje od zveřejnění prvních informací o výskytu koronaviru.
Ministerstvo také upozornilo, že Čína vyhlásila v 11 provinciích a správních oblastech první stupeň ohrožení veřejného zdraví. Požádalo české občany, kteří se v těchto místech zdržují, aby kontaktovali zastupitelské úřady. Lidem, kteří se do Číny chystají, ministerstvo doporučuje registraci v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd.
Nová nemocnice má stát během několika dní
Ve Wu-chanu narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.
Construction began for a new hospital being built for patients affected by coronavirus in China‘s Wuhan City. The local authority decided to follow Beijing‘s SARS treatment model for the hospital, which will have 1,000 beds and be put into use by Feb. 3. https://t.co/D40AvbAg4S pic.twitter.com/PFw2aQMuyB
— ABC News (@ABC) January 24, 2020
Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady.
Na veřejných prostranstvích ve Wu-chanu, kde běžně panuje čilý ruch, je neobvyklý klid. Lidé musí povinně ven nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží i letiště a policie kontroluje auta přijíždějící do města. Lidé se podle všeho řídí výzvami úřadů, aby ve snaze zastavit šíření viru zůstali doma. Pokud by toto nefungovalo, má čínská komunistická strana jeden z nejrozsáhlejších systémů sledování a sociální kontroly na světě, napsala agentura AP.