„Moc povídá a kouří.“ Babiš u soudu komentoval výpovědi posledních svědků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V pondělí pokračovalo jednání soudu v kauze Čapí hnízdo, což znamenalo, že se do síně znovu dostavili obžalování expremiér Andrej Babiš a jeho spolupracovnice Jana Nagyová. Soudce Jan Šott prozatím dokončil výslech svědků, vypovídala kupříkladu reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková nebo finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Kromě výpovědí pondělní jednání okořenil i fakt, že Babiš je kvůli dalšímu soudu v exekuci a rovněž náznak, že by se projednávání případu mohlo protáhnout až do ledna, tedy v zásadě do termínu prezidentských voleb.
V kauze Čapí hnízdo jde o padesátimilionovou dotaci pro malé a střední podniky, kterou měla Babišova tehdejší farma získat neoprávněně.
Svěráková v pondělí řekla, že se s Babišem poprvé setkala v roce 2012. Kontaktoval ji prý s tím, že na ni má dobré profesní reference, a na Čapí hnízdo ji pozval. Neměla pochybnosti o tom, že měl Babiš k projektu vztah. „Říkal, že se tam cítí nejlépe, že to je věc, kterou si vybudoval podle svých představ,“ uvedla. Žena nyní pracuje v týmu kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.
Bývalý premiér na to reagoval tím, že si svědkyně prý moc vymýšlí a má příliš bujnou fantazii. „Říká, že má nějaké pocity a že se něco domnívá,“ řekl Babiš. Také zpochybnil její důvěryhodnost kvůli současnému politickému angažmá.
Pondělí je ale také interpretováno jako den, kdy Babiše klíčová osoba podržela. Soud totiž vyslechl i finanční ředitelku Agrofertu Procházkovou, kterou v předchozích výpovědích zmínila řada svědků. Žena soudu řekla, že projekt nevnímala jako soukromý plán Andreje Babiše, nemělo podle ní jít ani o jeho soukromé sídlo. Babiš podle ní vůči Farmě Čapí hnízdo žádnou řídicí funkci nevykonával. O tom, že akcie Čapího hnízda vlastnili členové Babišovy rodiny se prý dozvěděla až z projevu Babiše v Poslanecké sněmovně v roce 2016.
Finanční ředitelku Agrofertu v září zmínil i podnikatel Jan Bareš, kterého si soud dnes znovu předvolal. Muže, který na projektu působil jako technický zástupce investora, se Babišovi obhájci ptali na podrobnosti z předešlé výpovědi. V té Bareš mimo jiné uvedl, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci od státu nemají nárok.
Babiš na Barešovu výpověď v pondělí reagoval slovy, že Bareše zná jako člověka, který „moc povídá, kouří a dělá kšefty“. Svědek si podle něj ve výpovědích protiřečil, a vychází z informací, které někde slyšel.
Už podruhé vypovídala také svědkyně Eva Filipová, která předtím zaujala tím, že mimo soudní místnost prohlásila, že Babiš může být rád, že neřekla soudci vše. Tam předložila pozvánku na akci na Čapí hnízdo, kterou dostala jako zaměstnankyně ministerstva financí. „Když mě vyhodili z ministerstva financí, pozval jsem zaměstnance na páté výročí nadace Agrofert. Nechápu, proč vám to dala jako nějaký důkaz mého propojení s Farmou Čapí hnízdo,“ reagoval Babiš s tím, že akce se konala 20. května 2017, mimo jiné tam zahrála kapela Kryštof.
Babišova exekuce
Poměrně kuriózní je také nová skutečnost, že Andrej Babiš skončil kvůli jinému soudnímu sporu v exekuci. Šéf hnutí ANO absolvoval soud s Janou Filipovou, která se v minulých letech účastnila demonstrací proti jeho vládě, přičemž Babiš o protestujících prohlásil, že jsou zaplacení. Žena ho za to zažalovala a spor vyhrála, takže se jí expremiér musel oficiálně omluvit. K písemné omluvě nicméně připojil i svůj vlastní komentář, v němž uvedl, že s rozsudkem nesouhlasí. To ale není podle advokátů protistrany možné.
Advokát Filipové Aleš Rozehnal proto podal k Okresnímu soudu Praha-západ exekuční návrh. „Pan Babiš nesplnil svoji povinnost uloženou mu pravomocným rozsudkem. Zaslal sice dopis paní Filipové, ale k omluvě připojil svůj komentář, kterým omluvu v podstatě negoval,“ napsal Rozehnal. Exekuce pak byla vyhlášena, napsal server Seznam Zprávy.
Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Oba obžalovaní vinu odmítají.
V úterý soudce Šott přečte listinné důkazy, je pravděpodobné, že jednání nařízená na čtvrtek a pátek pak zruší. Hlavní líčení bude pokračovat v týdnu od 19. prosince, kdy by soud měl vyslechnout znalce z oboru písmoznalectví Aleše Čulíka. Ten by se mohl vyjádřit k tomu, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo patří obžalovanému Babišovi. Čulík v září uvedl, že podpis Babišova syna na listině k nabytí akcií společnosti pravděpodobně není pravý a že našel některé podobnosti s písmem Babiše staršího, nemohl ale učinit kategorické závěry.
Šott poté také naznačil, že se projednávání může protáhnout do dalšího roku, což by ovšem mohlo kolidovat s termínem prezidentské volby, jíž se Babiš možná bude účastnit.