nesmí učit na Cambridge

Cambridge zrušila hostování „profesorovi proti politické korektnosti“

nesmí učit na Cambridge
Cambridge zrušila hostování „profesorovi proti politické korektnosti“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po vlně nevole se Cambridgeská univerzita rozhodla zrušit plánované hostování kanadského vysokoškolského profesora psychologie Jordana Petersona. Kantora, který sám sebe označuje za „profesora proti politické korektnosti“, totiž na své půdě nechtěli zejména studenti věhlasné anglické školy. Proti jeho přítomnosti v Cambridge se postavila i místní fakulta teologie, na které měl Peterson působit. Peterson neuznává gender problematiku a vymezuje se proti levicovým liberálům.

Peterson měl v Cambridge působit coby hostující profesor od října následujícího semestru po dobu dvou měsíců - a sice na fakultě teologie. Na možnost vyučovat na slavné vysoké škole se dle svých slov velmi těšil. „Je to zážitek pro akademicky smýšlejícího člověka. Být pozván, sedět zde a zapojovat se po několik měsíců,“ uvedl dříve Peterson ke svému plánovanému působení v Cambridge. Tomu však po protestu místních studentů i kantorů univerzita zamezila. „Cambridge je inkluzivní prostřední a očekáváme od veškerého našeho personálu i návštěvníků, že budou dodržovat naše zásady. Pro ty, kteří to nezvládnou, zde není místo,“ zní prohlášení univerzity.

„Ulevilo se nám, že žádost o hostování na cambridgeské fakultě teologie pro Jordana Petersona byla zamítnuta,“ zní prohlášení představitelů studentstva. Podle něj je Petersonova snaha o spojení s Univerzitou v Cambridgi jen pouhým politickým aktem, který by legitimizoval jeho myšlenky. „Jeho práce a názory nejsou reprezentativní, a tak nepovažujeme jeho hostování za významný přínos pro univerzitu, naopak by byla proti jejím principům,“ dodali představitelé studentů.

Sám Peterson je z názorů fakulty i studenské organizace rozladěný. „Nic o mě neví. Nezastaví mě to od pokračování v Kanadě nebo kdekoliv jinde,“ řekl Peterson v rozhovoru pro deník The Independent s tím, že určitě nebude mít problém sehnat práci.

„Profesor proti politické korektnosti“

Čím je kanadský psycholog a knižní autor kontroverzní postavou? V minulosti v Kanadě vystupoval proti zákonu na ochranu genderové identity. Peterson se děsil představy, že by si jeho studenti mohli vybírat, jak budou oslovováni. Kvůli tomu Peterson řekl, že je bude oslovovat pouze „on“ či „ona“ a nijak jinak. „Nehodlám používat jazyk, kterým z hloubi duše pohrdám,“ komentoval to profesor. Peterson se následně dostával do názorových střetů s tím, že když by byl nucen používat daný jazyk, ztratil by svobodu projevu.

Organizoval také protesty proti některým lidskoprávním organizacím či levicově smýšlejícím společenstvím. Levicové liberály považuje Peterson za nejvíce nebezpečné pro společnost. Sám se označuje jako „profesor proti politické korektnosti“.

Kanadský vysokoškolský akademik je také odpůrcem myšlenky globálního oteplování. „Globální oteplování je pouze maškarádou pro antikapitalisty,“ tvrdil například Peterson v jednom z rozhovorů v roce 2018. Tvrdí, že daty je ideologicky manipulováno.

Jordan Peterson působí převážně na své domovské univerzitě v kanadské metropoli Toronto. Zabývá se především sociální a osobnostní psychologií, ale zvláštní zájem má právě i o psychologii náboženských a ideologických přesvědčení. Má i několik publikací. Jeho kniha „12 pravidel pro život: Lék na chaos“ se stala bestsellerem. Je také mimořádně aktivní na YouTube a sociálních sítích, kde často prezentuje své názory.

 

, tk

23. března 2019