Odvolaný Bek: Ministr Staněk si vybíral terče, aby udělal radost Zemanovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na poslední den Antonína Staňka (ČSSD) ve funkci ministra kultury se asi jen tak nezapomene. Kromě odvolání předsedy Ústřední knihovnické rady Víta Richtera odvolal odcházející ministr také Radu Programu státní podpory festivalů profesionálního umění v čele se senátorem a rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem. Staněk si podle něj vybral takové terče, aby udělal radost prezidentu Miloši Zemanovi.
„Budu spekulovat, protože samozřejmě nevím, co se dělo v jeho hlavě. Podle mě jsou možná dvě vysvětlení. První z nich je, že pan Staněk v posledních týdnech očividně hodně naslouchal dvěma stěžovatelům, nebo neuspokojeným žadatelům v grantové soutěži. Navýšil prostředky pro festival v Českém Krumlově nad rámec původního návrhu,“ uvedl Mikuláš Bek pro Echo24.
„Pak se mi zdá celkem zřejmé, že v posledních týdnech se pan bývalý ministr Staněk pokoušel před veřejností posilovat svoji vazbu na prezidenta a volil terče tak, aby udělal radost lidem, kteří volí prezidenta, nebo přímo prezidentovi. Takže bych řekl, že i odvolání rady, jíž jsem předsedal, patřilo do tohoto okruhu symbolických gest, kterými dával najevo svoji politickou preferenci,“ dodal senátor Bek.
Staněk během tiskové konference poslední den v úřadě uvedl, že byla prokázána podjatost při rozhodování rady. Odvolaní radní to považují za dehonestaci, a sepsali proto dopis náměstkovi Renému Schreierovi, který dočasně řídí ministerstvo kultury, v němž žádají omluvu. Redakce Echo24 má dopis k dispozici.
Otevřený dopis náměstkovi ministerstva kultury by Anonymous 7PEOBt on Scribd
„Tvrzení v tiskové zprávě, podle nějž odvolaným členům festivalové komise byla jejich předchozím jednáním prokázána podjatost při rozhodování, je lživé, nepodložené žádným důkazem a o údajné podjatosti nerozhodla žádná k tomu povolaná instance. Žádáme veřejnou omluvu Ministerstva kultury za toto lživé obvinění,“ píše se v otevřeném dopise odvolaných členů Rady Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.
Protest však obsahuje více bodů. „Lživé je tvrzení bývalého ministra Staňka z tiskové konference, podle něhož byla činnost komise (ministr zřejmě nepřesně označoval Radu jako komisi) předmětem soudního řízení, jež ministerstvo prohrálo. Proběhlé soudní řízení se ve skutečnosti netýkalo činnosti Rady, nýbrž formálního procesního pochybení samotného ministerstva při doručování rozhodnutí. Ostatně o tom informovalo v minulosti samo ministerstvo,“ vysvětlují signatáři protestu.
Mezi ně kromě Beka patří také Richard Hindls, emeritní rektor VŠE, generální ředitel České filharmonie David Mareček či Ivo Medek, prorektor a emeritní rektor JAMU.
Nejedná se o jediný Staňkův problém posledních dní. Na ministerstvo míří také petice Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) kvůli odvolání Víta Richtera z pozice předsedy Ústřední knihovnické rady. Deník Echo24 o tom informoval zde.
Bek: Vykresluje to obrázek chování bývalého ministra
„Je důležité, že kritiku jednání bývalého ministra vedeme ve věcné rovině. Je dobře, že to knihovníci udělali veřejně. V našem případě je situace trochu jiná tím, že je to kolektivní orgán. Vadí nám to nepodložené obvinění ze zaujatosti a podjatosti. Vykresluje to obrázek chování bývalého ministra v posledních týdnech. Nejdůležitější pro mě je poslední pasáž dopisu, že je důležité, aby příští ministr nepodlehl tlaku neuspokojených žadatelů a rezignoval na odborné hodnocení. Když by to udělal, tak se obecně vypaří systém v rozdělování dotací,“ komentoval Bek.
Kromě samotného odvolání mu vadí rovněž způsob, jakým exministr s radou, která hodnotí žádosti o dotace pro velké festivaly, zacházel. „Já osobně mu mám za zlé, že nikdy osobně nejednal s radou a nepokusil se hlouběji seznámit s argumenty a s kritérii, které ta rada během rozhodování musela respektovat a která jsou dána vládním usnesením,“ řekl pro Echo24.
Podobně to vidí i další ze signatářů Eva Velická, šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha. „Osobně od našeho dopisu očekávám alespoň minimální reflexi problematiky v médiích a především na samotném ministerstvu. Mělo by být zájmem všech a především ministerstva kultury, aby se sektor, kde je už tak strašně málo peněz, uchránil, co nejvíce to lze, od tlaku lobbistů a finanční podporu získávaly projekty hodnotné,“ uvedla pro Echo24.
„Toto nebude moci v žádném případě nikdy posoudit dočasně fungující politická postava ministra, ale ani samotní úředníci. Nejlepším modelem se tak přes všechny možné výhrady a samozřejmá omezení zdá nezávislá rada odborníků, která předává ministerstvu svá doporučení. Doposud však stejně i radou nedoporučené projekty peníze z ministerstva nakonec získaly, čímž byl tak celý systém „nezávislosti“ ministerstvem realizován i popírán zároveň,“ dodala.
Sám Staněk na dotaz deníku Echo24 zatím neodpověděl. Ministerstvo kultury si ale uvědomuje vážnost situace. „Zmiňovaný dopis odvolaných radních Rady Programu státní podpory festivalů profesionálního umění zatím na ministerstvo kultury nedorazil. Jakmile podnět obdržíme, bude podstoupen věcnému odboru, který situaci posoudí a navrhne řešení. Pochopitelně si uvědomujeme vážnost situace a věříme, že se celá věc vysvětlí,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva Martha Häckl.
Čtěte také: Knihovníci jsou pobouřeni z odvolání Richtera, sepsali proto petici