Ruská odveta. Úřady zakázaly vysílání stanice Deutsche Welle, novinářům sebrali akreditace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moskva nařídila uzavření pobočky německé stanice Deutsche Welle (DW). Kreml tento týden oznámil zákaz vysílání DW na území federace, prý má jít o redakci o zákaz vysílání ruské Russia Today (RT) na území Německa. Ředitel Deutsche Welle označil ruské kroky za přehnané a absurdní, společnost se proti nim hodlá právně bránit. Zmocněnkyně německé vlády pro kulturu a média považuje rozhodnutí Moskvy za nepřijatelné.
V pátek došlo k uzavření redakce německého veřejnoprávního vysílatele Deutsche Welle. Novináři museli odevzdat své akreditace a přerušit práci. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová při setkání s novináři prohlásila, že žurnalisté Deutsche Welle nebudou z Ruska vyhoštěni. „Odebrání licence neznamená, že musejí odjet,“ citovala ji agentura TASS. Podotkla, že 16 z 19 zaměstnanců ruské pobočky německé mediální společnosti má ruské občanství.
Podle Evropské unie je uzavření pobočky DW „nepřijatelné a nelze ho ospravedlnit,“ uvedl mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, jehož citovala agentura AFP. Krok kritizovala i německá vláda. Ruské ministerstvo zahraničí rozhodnutí označilo jako reciproční kvůli nedávnému zákazu vysílání ruské státní televize RT (dříve Russia Today) v Německu.
„Je to opravdu špatná zpráva a krok špatným směrem“ na pozadí současných sporů mezi Ruskem a Západem, uvedl Borrellův mluvčí Peter Stano. Reakce ruských úřadů je nepřiměřená a „nemá absolutně žádnou souvislost s činností Deutsche Welle v Rusku. (...) Smutně ilustruje (ruské) soustavné porušování svobody médií a pohrdání jejich nezávislostí,“ dodal Stano.
Podle agentury Reuters Zacharovová rovněž prohlásila, že míč je nyní na straně Berlína. „Pokud bude Německo eskalovat (situaci), odpovíme stejně. Pokud Německo půjde cestou normalizace situace, odpovíme stejným způsobem,“ řekla mluvčí. Místopředseda horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov uvedl, že Rusko je připraveno zrušit své rozhodnutí, pokud Německo změní svůj postoj k RT.
RT, která podle kritiků šíří ruskou vládní propagandu, spustila svůj kanál v němčině v prosinci. Vysílá ho ze Srbska, kde má povolení tamních úřadů, a tvrdí, že jí to díky evropským pravidlům stačí i k vysílání v Německu. Německý televizní regulátor ZAK to ale vidí jinak. RT podle něj musí mít německé povolení, o které si zatím televize nepožádala.
Německé úřady na začátku února vyzvaly RT, aby zastavila své německojazyčné vysílání na území spolkové republiky. RT to odmítla a Moskva vzápětí slíbila odvetná opatření. Sama DW uvedla, že se její vysílání nedá srovnat s vysíláním RT a uvedla řadu rozdílů, včetně výrazně objektivnějšího nakládání s informacemi.
Moskva podle agentury TASS v případě DW počítá také s ukončením satelitního a jiného vysílání německé stanice na ruském území a mezi další plánované kroky patří mimo jiné zahájení řízení o označení DW za „zahraničního agenta“. Toto označení, které má od dob Sovětského svazu hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace. Berlín už ve čtvrtek kroky Moskvy označil za nepřijatelné.
Šéf Deutsche Welle v reakci na ruské kroky prohlásil, že něco podobného musejí média „zažívat pouze v autokraciích“. „Podnikneme právní kroky,“ uvedl ředitel společnosti Peter Limbourg podle agentury Reuters. Německá mediální společnost zatím od ruských úřadů oficiální oznámení o konci vysílání v Rusku neobdržela, dozvěděla se o něm z médií, řekl dříve mluvčí DW Christoph Jumpelt časopisu Der Spiegel.
Deutsche Welle je německá televizní a rozhlasová stanice, která podle svého webu přináší zprávy na různých platformách ve 32 jazycích, včetně ruštiny. Moskva