Fakticky jen chceme zlegalizovat dnešní stav, obhajují Piráti návrh legalizace konopí

Fakticky jen chceme zlegalizovat dnešní stav, obhajují Piráti návrh legalizace konopí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Každý dospělý člověk by měl mít možnost si vypěstovat a sklidit až pět rostlin konopí bez jakéhokoliv postihu. Pirátští poslanci to navrhují v novele o návykových látkách, o níž nyní chtějí vyvolat veřejnou debatu. „Fakticky jenom legalizujeme dnešní stav,“ řekl k návrhu pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Podporu návrhu zákona budou Piráti hledat mezi poslanci napříč jednotlivými stranami.

Piráti prosazují částečnou legalizaci marihuany dlouhodobě. Například v říjnu loňského roku předseda Ivan Bartoš uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně, že by případná legalizace konopí podle coloradského modelu mohla do státního rozpočtu ročně přinést až 3,5 miliardy korun. Pirátský poslanec Tomáš Vymazal serveru Echo24 sdělil, že je agenda legalizace marihuany zásadním tématem pro voliče Pirátů. 

„My na tuhle konkrétní problematiku máme již dva roky starou focus group, kde lidi měli přihazovat penízky podle toho, co je motivuje k volbě Pirátů a nebo naopak demotivuje. Vyšlo z toho, že legalizace konopí je velkým motivátorem pro volbu Pirátů, velkým demotivátorem je pak legalizovat drogy jako celek. My prostě vidíme, že zrovna to konopí lidé vnímají specificky. Asi už v tom nevidí takové riziko, aby je to vyděsilo. Vidí v tom nějaký progresivní politický krok, ale nikoliv šílenství,“ řekl Vymazal serveru Echo24.  

Přesto Tomáš Vymazal připustil, že by mohlo být téma problematické při oslovování nových voličů, proto Piráti zvolili mírnější model legalizace: „Já si myslím, že jsme právě vybrali takovou formu toho legalizačního návrhu, která by neměla nikoho vyděsit. Fakticky jenom legalizujeme dnešní stav. Není to tak, že bychom chtěli liberálnost systému rozšiřovat nějak extrémně.  To co se dnes stejně přehlíží, tak mi chceme povolit.“

Návrh zákona zajistí každému pěstiteli možnost usušit, zpracovat a doma v uzamčeném prostoru přechovávat až 1250 g sušených květů vypěstovaného konopí. Návrh vychází z předpokladu, že z jedné konopné rostliny je při řádném pěstování možné získat až 250 g sušeného květenství. Návrh navíc umožní dospělému člověku držet mimo bydliště až 30 g sušeného konopí.

Vymazal uvedl, že Piráti budou o návrhu diskutovat i s odborníky, může se ještě měnit. Do Sněmovny by podle něho chtěli předložit konečnou verzi někdy koncem října.

Piráti se však zatím neodváží tvrdit, jakou pro svůj návrh získají ve Sněmovně podporu. Podle Vymazala očekávají podporu spíše od jednotlivců, než celých poslaneckých klubů. S Piráty na návrhu spolupracoval například bývalý protidrogový koordinátor a člen ODS Jindřich Vobořil. „Již delší dobu upozorňuji na fakt, že zcela volný trh, stejně jako úplná prohibice, nevede k řešení problému s návykovými látkami,“ řekl Vobořil k návrhu.

Magazín Legalizace se před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny ptal lídrů jednotlivých stran na jejich postoj k legalizaci konopí. Nedočkal se však mnoha jednoznačných odpovědí. Například komunisté uvedli, že by pravděpodobně doporučili volné hlasování. Andrej Babiš za Hnutí ANO, které má ve Sněmovně nejvíce poslanců, řekl, že momentálně nebude usilovat o legalizaci pěstování konopí pro osobní účely. 

Výrazně se proti legalizaci vyjádřil například Jiří Skalický, který vedl kandidátku TOP 09 v Pardubickém kraji. Představitel liberálnějšího křídla strany Dominik Feri rovněž nedal serveru Echo24 jasnou odpověď, zda zákon podpoří: „V první řadě počkám na reflexi odborné veřejnosti, zejména týkající se souladu předmětného návrhu s mezinárodním právem. Pokud je mi známo, tak kolegové jsou stran legalizace trochu konzervativnější nežli já.“

Piráti na stránkách regulacekonopi.cz svůj návrh mimo jiné podporují slovy předsedy SPD Tomio Okamury z knihy Umění žít (2012): „Pro kriminalizaci drog jsou jen ti, kdo z problému žijí – policie, politici a mafie.“ V říjnu loňského roku se přitom Okamura na svém Facebooku vyjádřil opačně a předsedu Pirátů Ivana Bartoše navíc nazval „feťákem“: „Odmítám návrhy pirátů na legalizaci drog. A vzpomínám, jak se mi feťák a předseda pirátů Ivan Bartoš pokoušel neúspěšně před svědky nabízet drogy,“

, voš