Češi za Silvestr zřejmě utratí miliardy a prosedí hodiny u televize
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rekordní výdaje za jídlo, pití a pyrotechniku, ale i hodiny prosezené u televizních obrazovek. Pokud se Češi výrazně neuskromní kvůli vládním apelům či částečným omezením a nevychýlí tak předpoklady zcela mimo dřívější zkušenosti, mohou utratit v konečném důsledku za silvestrovské oslavy až 14 miliard korun. A také „soutěžit“ o nejsledovanější den v televizi se Štědrým dnem.
Letošní silvestrovské oslavy na rozdíl od minulého roku nepoznamená nouzový stav, v kterém tehdy vláda omezila noční vycházení, shromažďování, pití na ulici či provoz hospod a restaurací. V tomto roce budou platit nařízení značně volnější, od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů. Tím však výraznější omezení končí.
A podle analytika Lukáše Kovandy lidé dost možná s oslavami nebudou šetřit. „Silvestra každoročně slaví přibližně 85 procent dospělé české populace. Ti, kteří jej slaví, letos za silvestrovské oslavy dají v průměru 2600 korun, nejvíce v historii. Rekordní výdaje jsou výsledkem rapidní inflace posledních měsíců a zároveň skutečnosti, že Češi se nebudou tolik jako loni podrobovat spontánnímu lockdownu,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Kovanda.
V průměru podle něj dají lidé více než 1 200 korun za potraviny, 750 korun za alkohol a jen o zhruba sto korun méně za pyrotechniku. „Celkově Češi letos vydají za Silvestra, včetně silvestrovských zájezdů a pobytů, zhruba čtrnáct miliard korun, jako předloni,“ dodal Kovanda.
Dalším „tahákem“ silvestrovských oslav je pak televizní obrazovka. Silvestr se totiž podle údajů mediálního zastupitelství Atmedia umisťuje pravidelně na druhém místě za Štědrým dnem. Během vánočních svátků si televizi alespoň jednou pustí 8,7 milionu Čechů, což je o dva miliony více, než je průměr po zbytek roku. Doba strávená u obrazovek se prodlouží o 1,5 hodiny na 5,5 hodiny za den. Nejsledovanější jsou tradičně pohádky.
Televize je pravidelně nejvíce sledovaná na Štědrý den, kdy si ji zapíná 8,2 milionu lidí a stráví u ní průměrně šest hodin a 23 minut. Následuje Silvestr, kdy se lidé na televizi dívají pět a tři čtvrtě hodiny. V posledních deseti letech byla sledovanost na Štědrý den vždy nejvyšší za celý rok. Jedinou výjimkou byl rok 2013, kdy první místo obsadil Silvestr.