Moskva recipročně vyhostila diplomaty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko v pátek ohlásilo reciproční vyhoštění diplomatů dalších zemí, které se tento týden připojily k Británii a v rámci reakce na aféru otravy dvojího agenta v Anglii vypověděly desítky Rusů. Vůči Londýnu, s nímž už jednu výměnu po 23 diplomatech absolvovala, přitom Moskva přitvrdila, když Brity požádala, aby stáhli další své lidi z Ruska a vyrovnali tak počet ruských diplomatů, kteří zbyli v Británii. Vyhošťovací operace se týká i tří českých diplomatů působících v Rusku. Vztahy Moskvy a Prahy navíc zasáhla informace, že Česko vydalo Američanům ruského občana obviněného z hackerství, o kterého mělo zájem i Rusko.
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance 23 států, které projevily solidaritu s Británií, jež obviňuje Moskvu, že stojí za otravou bývalého ruského tajného agenta, jenž v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu. Moskva informovala, že velvyslancům předává protestní nóty a oznamuje reciproční vypovězení jejich diplomatů. Ruské diplomaty vykázaly téměř tři desítky zemí, které včetně Británie společně vypověděly na 150 Rusů. Představitele čtyř zemí - Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory - Moskva nevypověděla, vyhradila si ale právo učinit tak v budoucnu. Česko vypovědělo tři ruské diplomaty, stejný počet českých diplomatů proto musí opustit Rusko. Čas mají do 5. dubna.
Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. "Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí. Ve stejné situaci je i Česko. Není ale známo, že by podobnou stížnost vyslovila rovněž Praha.
Podobné početní nevyváženosti nyní využívá Rusko vůči Británii. Londýn dostal měsíc na to, aby zmenšil svůj diplomatický sbor v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. Přesný počet britských diplomatů, kterých se to týká, nebyl zatím zveřejněn.
Moskva dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov přitom řekl, že ruský prezident Vladimir Putin nadále upřednostňuje urovnání vztahů se Západem, a to i přes vzájemné vyhoštění diplomatů.
Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou.
Americký Bílý dům v noci na pátek uvedl, že rozhodnutí vyhostit 60 amerických diplomatů, které Moskva ohlásila již ve čtvrtek, bylo očekávané a znamená další zhoršení americko-ruských vztahů. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová dodala, že je očividné, že Rusko nemá o dialog zájem. "Vyhrazujeme si právo odpovědět," uvedla. Poznamenala také, že USA ruský krok nepovažují za diplomatickou reciprocitu, neboť Washington ve spolupráci s dalšími britskými spojenci vyhostil špiony.
Vztahy Moskvy a Praha poznamenala i zpráva, že Česko předalo Američanům ruského občana Jevgenije Nikulina, který je v USA obviněn z hackerství a jehož vydání požadovalo rovněž Rusko. Ruská diplomatická mise v Praze sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována, a mluvčí velvyslanectví Alexej Kolmakov označil Nikulinovo předání do Spojených států za zklamání pro Rusko. "Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu," řekl Kolmakov. Naopak americké velvyslanectví v Praze Nikulinovo vydání uvítalo. Podle něj Washington oceňuje dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti. "Tato spolupráce, kterou posiluje sdílený princip vlády práva, byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli chránit naše země před zločinem," uvedlo velvyslanectví v prohlášení.