prokremelská konspirační teorie

„Židé obsadí Donbas. Zelenskyj vyčistí Ukrajinu od Rusů.“ Varování poradce Kremlu

prokremelská konspirační teorie
„Židé obsadí Donbas. Zelenskyj vyčistí Ukrajinu od Rusů.“ Varování poradce Kremlu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nový ukrajinský prezident se možná pokusí osídlit vzpurný Donbas židovskými přistěhovalci a očistit separatistický východ Ukrajiny od etnických Rusů. V nacionalisticky orientovaném týdeníku Zavtra (Zítra) to napsal kremelský poradce Sergej Glazjev. Volodymyr Zelenskyj, který v dubnových volbách porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka, je podle Glazjeva loutkou americké vlády. Kreml se od Glazjevových vývodů distancoval.

Američané vsadili na Zelenského dlouho před ukrajinskými prezidentskými volbami, napsal Glazjev, považovaný za mluvčího velkoruských imperiálních kruhů. Je to důsledek celkového posunu americké vlády směrem k podpoře izraelské krajní pravice, konstatoval kremelský poradce v narážce na židovský původ nového ukrajinského prezidenta.

„Nevylučuji možnost masového příjezdu Izraelců, unavených permanentní válkou, na jihovýchodní Ukrajinu vyčištěnou od ruského obyvatelstva,“ uvádí v komentáři autor, který Ukrajinu dělí na Malorusko, Novorusko a Karpatorusko.

Kreml označil Glazjevovy výroky za „nekorektní“. Prezident Vladimir Putin jeho stanovisko nesdílí a o židovském osídlení Donbasu se v prezidentově okolí nehovoří, řekl novinářům mluvčí Dmitrij Peskov. „V každém případě je to osobní názor poradce Glazjeva,“ poznamenal Putinův mluvčí.

Na Ukrajině se podle prezidentského poradce odehrává hybridní světová válka. Západ chce větve ruského národa poštvat proti sobě, což je podle Glazjeva cíl „mnoha vlivných vůdců západního světa od Hitlera po Albrightovou“.

Moskva si musí uvědomit svou „nerozbornou jednotu s tou částí ruského národa, která na Ukrajině nezměrně trpí“. Je odpovědná za osud milionů Rusů, „kteří se stali oběťmi genocidy novobanderovců vypěstovaných tajnými službami států NATO“, píše autor.

Osmapadesátiletý Glazjev, ukrajinský rodák, je bývalým ministrem ve vládě Borise Jelcina a od roku 2012 oficiálním Putinovým poradcem pro regionální hospodářskou spolupráci. Kvůli podpoře krymského záboru Ruskem se ocitl na sankčním seznamu USA a Evropské unie, na Ukrajině je trestně stíhán.

Kremelský poradce vyvolal útočnými výroky rozruch už v minulosti. Militantní nacionalista proslul nevybíravým slovníkem a urážkami ukrajinských i evropských politiků, Porošenka například označil za „nacistického Frankensteina“. Podle některých analytiků jeho výroky Kreml využívá k nezastřeným výhrůžkám vůči Západu.

,

7. května 2019