Čína přislíbila zemím střední a východní Evropy tři miliardy dolarů

Čína přislíbila zemím střední a východní Evropy tři miliardy dolarů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čína poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investiční projekty více než tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč). Investice má podpořit spolupráci Číny s regionem. Uvedl to v pondělí čínský premiér Li Kche-čchiang na zasedání zemí střední a východní Evropy a Číny v Budapešti.

Podle premiéra poskytne China Development Bank dvě miliardy eur (51 miliard Kč) pod záštitou Mezibankovní asociace mezi státy středovýchodní Evropy a Čínou, která byla v pondělí v Budapešti založena za účasti České exportní banky (ČEB). Další peníze mají země získat z fondu investiční spolupráce. Li oznámil, že Čína do fondu poskytne jednu miliardu dolarů. Velká část těchto peněz má směřovat do zemí střední a východní Evropy, napsala agentura Reuters.

Cílem Mezibankovní asociace mezi státy středovýchodní Evropy a Čínou je vytvořit efektivní mechanismus financování založený na tržních principech na bázi vzájemné důvěry mezi členskými bankami. Asociace chce poskytovat dlouhodobé a efektivní investice pro klíčové projekty, podporovat udržitelný rozvoj hospodářství a společnosti ve všech členských státech. Jako konkrétní oblasti spolupráce ustavující dokument označuje například sektory infrastruktury, energetiky, zemědělství, obchodu, financí, ochrany životního prostředí nebo malé a střední podniky.

„ČEB díky užší a pravidelné mezibankovní spolupráci získá další možnosti při financování vývozu českých firem. Našim exportérům navíc dohoda usnadní případný vstup do mezinárodních projektů členských zemí asociace, například v infrastruktuře,“ uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Členy asociace jsou primárně státem vlastněné banky či rozvojové instituce. Společně s Čínou tak mají v klubu své zástupce Litva, Lotyšsko, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora a Makedonie.

,