Čekání na vakcínového Godota. Někde se lidé dočkají až za měsíce, ukazují data
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někteří zájemci o očkování proti covidu-19 musí čekat celé měsíce, než se dostanou k vakcíně. Zhruba čtyři týdny od rezervace termínu čekají i lidé, kteří se chtějí nechat očkovat ve velkých pražských nemocnicích, ukazují otevřená data webu ockovani.opendatalab.cz. Rychlost „odbavování“ zájemců o očkování ale diktuje převážně dostatek vakcín. Webovou aplikaci, ze které lze vyčíst vytížení očkovacích míst, vyvinuli Marek Sušický a Jan Staněk z Laboratoře otevřených dat, společného pracoviště FIT ČVUT v Praze a firmy Profinit. Podobná data začal zveřejňovat i oficiální web ockoreport.uzis.cz.
„Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ popsal vznik nápadu Marek Sušický. „Začali jsme proto řešit, jak by se dalo pomoci díky otevřeným datům, kterým se profesně věnujeme. Pro naši aplikaci nám však z počátku chyběla oficiální otevřená data, proto jsme první verzi aplikace udělali čistě jako osobní projekt a založili ho na datech neoficiálních. To se ale změnilo na začátku března, kdy data vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR,“ dodal k vývoji webové aplikace.
Je třeba zdůraznit, že jsou uvedená data jak na stránce projektu, tak na oficiálním registračním webu především orientační, jelikož se pořadí, počet volných vakcín i samotné termíny očkování mění prakticky každým dnem. Celkovou rychlost diktuje dostupnost a distribuce vakcín, jejich nedostatek se pak velkou měrou odráží na statistikách. S frontou může také zamíchat rušení a znovuzakládání registrací, stejně jako samotné propadnutí registrace. Rovněž na webech chybí některá data z konkrétních očkovacích míst. I tak ale stačí k tomu, aby si člověk udělal přehled o tom, kde může být co nejblíže k očkovacímu termínu.
V Praze podle dostupných údajů (aktuálních k nedělnímu ránu) čeká na výzvu k výběru očkovacího termínu 31 127 lidí, dalších 82 707 lidí už obdrželo druhý SMS PIN a mají i hotovou rezervaci na konkrétní den ke konkrétnímu očkovacímu místu. Průměrná doba mezi registrací a rezervací termínu za poslední týden činí zhruba 1,3 týdne.
Zatímco některá očkovací centra „odbavují“ zájemce zpravidla do dvou týdnů od rezervace termínu, najdou se místa, kde je prodleva mimořádně dlouhá. Například u Polikliniky Prosek a.s. čeká ve frontě 2 736 lidí, kteří zhruba týden od registrace dostanou výzvu k rezervaci termínu. Podle otevřených dat je ale následné očkování nejpomalejší v Praze – průměrně se čeká 9,2 týdne (tedy více než dva měsíce), než dojde k samotné vakcinaci. Denně pustí k rezervaci termínu v průměru jen 27 lidí ze všech registrovaných.
Tisícové fronty hlásí také velké pražské nemocnice, jmenovitě FN v Motole, FN Bulovka či FN Na Homolce. U těchto zařízení se zpravidla čeká měsíc, než se lidé s rezervací dočkají vakcíny, zde ale situaci komplikuje fakt, že se samotná nemocnice musí věnovat i běžné péči a v principu nejsou její prostory dělané na hromadné očkování, dalším problémem je nedostatek personálu. Naopak co se týče očkovacích center nebo soukromých klinik, tam tak velký nápor není a zpravidla dokážou naočkovat zájemce do týdne. U nemalé části z nich ale chybí aktuální data.
Rekordmany s dlouhými „čekačkami“ jsou například EUC Klinika Liberec (30,3 týdnů k naočkování registrovaných) či Moje Ambulance a.s. Zlín (17,4 týdne). Opět je třeba připomenout, že se tyto údaje mohou velmi výrazně změnit společně s dostupností vakcín – ta je stále největší „brzdou“ pro rychlejší tempo očkování. Několikatýdenní čekání na očkování tak přímo neznamenají, že by se na daných očkovacích místech zanedbávala rychlost vakcinace, spíše mnohdy nemají čím očkovat.
V březnu se do očkování připojili i praktičtí lékaři, kteří své pacienty obvolávají a podle zájmu je následně registrují k sobě. Několikrát ale upozornili na skutečnost, že jde o příliš náročný administrativní proces. Navíc se k nim nedostává dostatek vakcín – předně očkují s preparátem od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Řada praktiků upozorňuje také na skutečnost, že každý den čekání na vakcíny stojí i životy – někteří z jejich pacientů, tedy lidé starší 70 let a chronicky nemocní, se očkování nedožili.
Obecně vzato očkování v ČR zrychluje, stále ale zbývá naočkovat první dávkou statistíce seniorů nad 70 let či chronicky nemocné. Někteří čekají na svůj termín k očkování měsíce. Do toho s pořadníky notně zamíchalo i otevření registrací pro učitele, policisty a hasiče. Dle některých odborníků ale takový krok akorát oddaluje ty nejrizikovější od vakcíny, která by jim mohla chránit před těžkým průběhem nemoci covid-19.
Česká republika k pátečnímu dni celkově obdržela téměř 1,5 milionu různých vakcín – nejvíce od výrobců Pfizer/BioNTech (1,176 milionu dávek), téměř shodný počet očkovacích látek dorazil od společnosti Moderna (149 tisíc dávek) a firmy AstraZeneca (166 tisíc dávek). Oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví ukazují, že bylo dosud vykázáno 1,330 milionů vyočkovaných dávek, obě už dostalo zhruba 357 tisíc lidí.