KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Ukáže ministerstvo zprávu k Čapímu hnízdu? Do zítřka má být jasno

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Ukáže ministerstvo zprávu k Čapímu hnízdu? Do zítřka má být jasno

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do pátku by mělo být jasné, jestli ministerstvo financí zveřejní velmi žádanou závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k farmě Čapí hnízdo. V kauze možného zneužití evropských dotací figuruje premiér Andrej Babiš (ANO). Resort financí už má zprávu na stole druhý týden, zdráhá se ji ale zveřejnit. Podle šéfky ministerstva Aleny Schillerové jsou dva důvody, proč to není možné. O zprávu přitom žádá velké množství lidí i na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Zveřejnění této zprávy v podstatě brání podle mého názoru dvě věci. Zaprvé nařízení Rady, které upravuje kontrolní a inspekční činnost OLAFu jako poradního orgánu Evropské komise. Ve svém konkrétním článku to zveřejnění prostě zakazuje, říká, že slouží jen orgánům určeným pro jejich práci. Další otázka, kterou jsme si kladli, bylo probíhající trestní stíhání,“ vysvětlila novinářům důvody resortu pro nezveřejnění Schillerová.

I proto se ministerstvo obrátilo jak na OLAF, tak na státní zastupitelství. Zpráva k Čapímu hnízdu se totiž v nejbližších dnech stane součástí vyšetřovacího spisu české policie, která taktéž možný dotační podvod řešila. Obvinila kvůli němu už jedenáct lidí v čele s Babišem, který ale nabyl po podzimních sněmovních volbách poslanecké imunity a nemůže tak být stíhán. O jeho vydání tak policie už podruhé zažádala.

Městské státní zastupitelství, které vyšetřování Čapího hnízda dozoruje, ministerstvu nedoporučilo zveřejnění z obavy, že by to mohlo ohrozit vyšetřování. Přímo to ale nezakázalo. O zveřejnění žádosti přitom zažádali někteří poslanci, europoslanci a navíc i řada občanů. Schillerová připustila, že na ministerstvo financí přišlo velké množství žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky“.

„K tomu jsem svolala expertní tým právníků, aby posoudili prismatem tohoto zákona (zákona č. 106/1999 – pozn. red.), zda zprávu můžeme zveřejnit, či nikoliv,“ uvedla Schillerová.

První rozhodnutí k podaným „stošestkám“ by přitom podle ní měla padnout do pátku. „Do konce tohoto týdne vydáme první rozhodnutí dle zákona 106/1999 a bude jasno, zda ji zveřejníme a v jakém rozsahu,“ dodala Schillerová. Pokud by ministerstvo žádostem vyhovělo, ze zákona má povinnost je poté i se zveřejněnými informacemi vyvěsit na webové stránky úřadu.

Zprávu nechce ukázat ani sám OLAF. „Závěrečné zprávy úřadu OLAF podléhají přísným pravidlům důvěrnosti a nejsou zveřejňovány úřadem OLAF s cílem chránit oprávněné práva dotčených osob, zajistit důvěrnost vyšetřování úřadu OLAF a případné následné kroky v správním a soudním řízení, pokud jde o ochranu osobních údajů. Po dokončení jsou tyto závěrečné zprávy předány příslušným orgánům pro případné následné kroky,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí OLAF Claudia Köver.

Podle předsedy Pirátu Ivana Bartoše, jehož poslanci o zveřejnění zprávy žádají také, se ale minimálně členové sněmovního mandátového a imunitního výboru ke zprávě dostanou. Ti totiž řeší, zda doporučí Babiše a jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka, který je rovněž obviněný, vydat ke stíhání. Poslanci si tak mohou vyžádat nahlédnutí do spisu a právě jeho součástí se zpráva stane. Více sledujete v rozhovoru s Bartošem pro Echo TV.