Tuskovy gratulace prezidentům

Tusk blahopřeje znovuzvoleným prezidentům. Niinistövi přátelsky, Zemanovi odtažitě

Tuskovy gratulace prezidentům
Tusk blahopřeje znovuzvoleným prezidentům. Niinistövi přátelsky, Zemanovi odtažitě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Oba nedávno znovuzvolení prezidenti České republiky a Finska, Miloš Zeman a Sauli Niinistö, se dočkali gratulačního dopisu od předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Zatímco dopis směřovaný Niinistövi měl velmi vřelou konotaci, k české hlavě státu byl Tusk o poznání formálnější.

„Věřím, že vaše země bude dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ napsal Tusk. Je to podle něj důležité právě v době, kdy se Evropská rada snaží lépe odpovídat na obavy občanů unie a začíná si určovat nové priority práce pro období po roce 2020. „Přeji Vám mnoho úspěchů a těším se na spolupráci,“ zakončil větou v češtině Tusk svůj jinak anglicky psaný dopis.

Dopis pro finského prezidenta byl v porovnání se Zemanovým o poznání přátelštější. „Dovolte mi nejvřelejší gratulace k Vašemu včerejšímu vítězství,“ napsal 29. ledna Donald Tusk znovuzvolenému finskému prezidentovi. Dodává, že ho považuje za oddaného evropského lídra a těší se na budou podporu a zapojení v evropských otázkách.

Rozdílů ve vyznění obou blahopřání od předsedy Evropské rady si všiml i Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti. „Porovnejte sami, jak odlišné mohou být tři odstavečky textu,“ okomentoval Tuskovy dopisy na svém twitteru.

Poblahopřál i Putin, Gorbačov a Si Ťin-pching

Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov rovněž pogratuloval Miloši Zemanovi k jeho znovuzvolení prezidentem a vyjádřil naději, že se budou spolu dál podílet na naplňování spolupráce evropských zemí a budování a spravování přátelských vztahů s Ruskem.

V úterý Zemanovi zaslali gratulační dopis i prezidenti Maďarska a Itálie János Áder a Sergio Mattarella. V předchozích dnech své blahopřání připojili také ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Gratulace poslal i Zemanův německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert uvedl, že pokud je to protokolárně běžné, zašle blahopřání do Prahy i ona.

vtred