Babišova druhá vláda

Dvě rezignace za dvacet dní. Babiš má s manažerským stylem dosazování odborníků problém

Babišova druhá vláda
Dvě rezignace za dvacet dní. Babiš má s manažerským stylem dosazování odborníků problém

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš své politické působení často rámuje tak, že není tradiční politik, že stát lze řídit manažersky jako firmu a do funkcí vysílá odborníky. Zavázal se k tomu i ve své předvolební „smlouvě s voliči“ před říjnovými volbami do sněmovny. Rezignace druhého ministra jeho kabinetu během necelých tří týdnů od jmenování ale vyvolává otázku, zda se premiérovi manažerský styl vládnutí a dosazování odborníků daří.

Vládu s důvěrou sestavoval premiér Babiš tři čtvrtě roku. O složení svého druhého kabinetu vážně vyjednával se sociálními demokraty od jara. Přestože měl na výběr kandidátů za ANO času tolik, jako žádný premiér před ním, vyslal na pozici ministryně spravedlnosti poslankyni Taťánu Malou. Tu dle svých slov poznal během kampaně. Že opisovala ve svých dvou diplomových prací, když jí opozice vyčítala i další profesní nedostatky, ji nakonec stálo křeslo ministryně.

Druhým ministrem Babišova kabinetu, který oznámil rezignaci, je exministr práce Petr Krčál (ČSSD). Důvodem bylo i tentokrát plagiátorství. Nelze spekulovat, zda i další ministři Babišova kabinetu kvůli profesním či jiným nedostatků odejdou. Už nyní je ale vidět, že výběr ministrů se nekonal natolik pečlivě, aby u dvou ministrů odhalil profesní nedostatky.

V historii vlád samostatné ČR zůstává rekordní osmidenní působení Karolíny Peake (LIDEM) v čele ministerstva obrany v prosinci 2012. Z čela ministerstva ji odvolal tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) s odůvodněním, že na ministerstvu chystala za jeho zády personální zemětřesení, a proto k ní zcela ztratil důvěru.

Otazník v manažerském zvládnutí výběru kandidáta visí i nad Babišovým výběrem kandidáta na pražského primátora. Poslance a nestraníka Patrika Nachera totiž v čele kandidátky do pražských komunálních voleb nahradil podnikatel Petr Stuchlík. Ten je spojen s problematickými krátkodobými půjčkami za vysoké úroky. Stuchlík je pasivním investorem společnosti Fair Credit, více o něm píšeme zde. „Fair Credit je společnost, která nabízí velmi drahé půjčky chudým lidem. RPSN těchto úvěrů, započteme-li všechny poplatky, vyjde na několik set procent,“ uvedl pro deník Echo24 Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni s tím, že jde o téměř desetinásobek sazby legální na Slovensku,. „V Indexu odpovědného úvěrování, který Člověk v tísni vydává, se Fair Credit umístil na třicátém místě ze 42 hodnocených společností,“ dodal Hůle.

Krčálovo odstoupení je problém i z hlediska sociálních demokratů. S nadsázkou řečeno nemají v této vládě s ministry štěstí. Kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman. Vedením resortu je pověřen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, prý dočasně. Není ale jasné, zda se ČSSD podaří Pocheho prosadit. Nynější odchod Petra Krčála řeší ČSSD návrhem, aby resort práce vedla Jana Maláčová (ČSSD). Ta na ministerstvu práce dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

Opisování je evergreen, zní z opozice

Rozhodnutí Petra Krčála odejít z čela ministerstva práce ocenil předseda komunistů Vojtěch Filip i šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda ČSSD Martin Netolický řekl, že Krčál situaci vyřešil do 24 hodin od chvíle, kdy se objevilo první podezření z plagiátorství. Je to podle něj znak toho, že Krčál se snaží zlepšit politickou kulturu v ČR. Předseda SPD Tomio Okamura má Krčálův odchod za neuvěřitelnou blamáž práce premiéra Andreje Babiše (ANO), není podle něj schopen sestavit odborný kabinet.

„Opisování diplomek se zdá být v poslední době takovým evergreenem,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Udivila ho prý hlavně Babišova reakce, který v pondělí řekl, že je zvědav, zda bude reakce médií stejná jako u Malé. „Vzhledem k tomu, ze vykrádá i opoziční návrhy zákonů a prezentuje je jako své, pro něj opisování diplomek asi problém není,“ napsal Bartoš.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury zklamal hlavně premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelná Babišova blamáž – další ministr jeho vlády po několika dnech rezignoval pro podvody a nekompetentnost. To je ta vláda odborníků, kterou sliboval Andrej Babiš? Zklamal na celé čáře, nemá odborníky, není schopen vést ČR, ani domluvit složení vlády,“ uvedl Okamura.

„Je to výraz toho, že ryba smrdí od hlavy,“ okomentoval druhou rezignaci ministra předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Je vcelku jedno, kdo v tom dream teamu premiéra Babiše, který je obviněn z trestného činu, je. Je to vláda, která má podporu komunistů, nikoli KDU-ČSL, takže je to jejich problém,“ řekl.

Plagiátorství je menší problém než vláda, která pustí komunisty k moci, reagovala na Krčálovu rezignaci první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Plagiátorství je prohřešek, který by žádnému ministrovi neměl projít. Je ale stále menší problém pro tuto zemi mít ministra, který opisuje, než mít vládu, která pustí k moci komunisty. Věřím, že ČSSD je stále schopna nominovat slušného a čestného odborníka na post ministra práce a sociálních věcí. Už ale nikdy nesmaže svůj díl viny za současnou vládu s komunisty a trestně stíhaným premiérem,“ uvedla Pekarová Adamová.